Sivilce Patlatılmalı Mı? İltihaplı Sivilceler İçin Ne Yapmalı?

İltihaplı, Kızarık ve Büyük Sivilceler Nasıl Kurutulur? Sivilceler Patlatılmalı Mı? Sivilce Neden Çıkar?

İltihaplı sivilceler, kızarık sivilceler, büyük sivilceler ve baş vermemiş sivilceler… Vücudunuzun hemen hemen her bölgesinde çıkabilen sivilceler genellikle yüzde çıksa da bir çok insanda kolda, bacakta ve genital bölgede de çıkmaktadır. Peki bu sivilcelere ne yapmalıyız? Sivilce Patlatılmalı Mı? Sivilce Nasıl Kurutulur? Ne Tür Kremler Sivilceye İyi Gelir? ve Tabi ki sivilce Neden Çıkar? tüm bu soruları kısaca ve oldukça net bir şekilde cevaplandıracağız.

Sivilceler patlatılmalı mı, sivilce nasıl kurutulur, büyük sivilceler
Sivilceler patlatılmalı mı, sivilce nasıl kurutulur, büyük sivilceler

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce, İngilizce adıyla “Acne” yada “akne” olarak da bilinir. Çoğu insan sivilcenin ergenlik yada blue çağı olarak değerlendirilen genç yaşlarda çıkan bir şey olduğunu sansa da durum böyle değildir. Sivilce her yaşta çıkabilen ve genel vücudun bir veya birden fazla etmene gösterdiği tepkidir.

Sivilce Neden Çıkar, Sivilce
Sivilce Neden Çıkar, Sivilce

Sivilce Patlatılmalı Mı?

Uzmanlar genellikle sivilcenin patlatılmaması gerektiğini söylerler nedeni ise insan elinde ki mikrobun kana karışmasıdır. Öte yandan sivilcenin sıkıldığı bölgede iz kalabilir veya sivilce patlamayarak kurumak yerine daha da büyüyerek sancılı ve acılı bir sürece doğru ilerleyebilir. Bunlar sivilcenin patlatılma riskleri arasında yer alır. Fakat eminiz ki siz sivilcenizi patlatmakta kararlısınız bunun için ise uzmanlar alkol ile yıkanmış bir iğne aracılığıyla canınızı yakmayacak şekilde ölü deriyi boylu boyuna delerek patlatmanızı öneriyor.

Sivilce Patlatılmalı mı, sivilceler, sivilce
Sivilce Patlatılmalı mı, sivilceler, sivilce

Sivilce Nasıl Kurutulur? Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Sivilceler öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi bazı nedenler olmadan durdurk yere çıkmazlar. Beslenme düzeni, Hormonal düzen ve psikolojik etmenler sivilcelerin oluşmasını sağlarlar. Tabi ki tedavi için bir doktora yani dermatoloji bölümüne başvurarak doktorunuza muayene olun. Doktorunuz size anti-bioytikli krem ve antibiyotik tedavisi uygulayabileceği gibi başka testlerle de sorunun kaynağını tespit ederek size en uygun tedaviyi sağlayacaktır.

Sivilce Maskeleri ve Sivilce Kremleri

Bir üst başlıkta bahsettiğimiz gibi sivilceler bir sebepten dolayı çıkarlar. Bu sebeplerin başında da hormonal dengesizlikler yer alır eğer bu dengesizlik tedavi edilmezse sivilce maskesi yada sivilce kremleri de kalıcı sonuç sağlamaz. Fakat yine de denemek isterseniz bu yazıya da bakabilirsiniz. https://www.newstr.net/iltihapli-sivilceleri-kurutan-maske/

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja