İlk Çoklu Baro Girişimi Bakın Kimden Geldi

Madımak katliamı sanıklarının avukatları kuruyor

İzmir Gaziemir Müftülüğü’nde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak katliamı sanıklarının avukatı, 24. dönem İzmir milletvekili Ali Aşlık, ’li isimlerle İzmir’de kurmak için hazırlıklara başladı.

Madımak katliamı sanıklarının avukatları baro kuruyor

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Büyük Millet Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yasalaşan “çoklu baro sistemi”yle birlikte yeni baro kurma çalışmaları başladı.

Cumhuriyet gazetesinden Muhammed Özmen’in haberine göre yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de en az 4 baro kurulabiliyor. Düzenleme sonrası ’li isimler, İzmir’de yeni baro kurmak için hazırlık yapıyor.

2002’de AKP’den siyasete atılan Ali Aşlık, 1993 yılında ’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin yakılarak katledilmesinin davasında sanıkların avukatlığını yaptı. 

Yürüttükleri çalışmaya ilişkin ulaştığımız AKP’li Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Aşlık, aktif siyasette olmadığını savunarak “Herhangi bir parti çatısı altınca çalışmıyoruz. İzmir Barosu’na kayıtlı 30 yıllık avukatım. İzmir Barosu’nun bugüne kadar herhangi bir faydasını görmedim. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma içerisindeyiz. Faydalı olacağımızı düşünürsek yeni bir baro kuracağız. Yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphemiz yok” dedi.
 
 

Cumhuriyet

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja