İBB AKP’ye Yakın Dernek Ve Vakıflara Ne Kadar Para Yardımı Yapıldı

İBB AKP’ye vakıflara ne kadar para yardımı yaptı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 ve daha öncesinde vakıf, dernek ve cemaatlere yaptığı yardımlar konusu olurken, vakıfların AKP’ye yakınlığı ise dikkat çekiyor. Peki, İBB söz konusu vakıflara ne kadar para yardımı yaptı?

Yerel seçimlerin ardından İstanbul’daki sürecin uzatılması ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının 17 gün sonra verilmesi yeni tartışmaları da beraberinde getirmişti.

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Adamlara, derneklere, cemaatlere hizmet işi bitti” diyerek daha önce yapılan para yardımlarına dikkat çekerken görevi başına gelir gelmez belediyenin tüm verilerinin incelenmek üzere kopyalanmasını istedi. İmamoğlu’nun bu hamlesine ise AKP’li üyelerin başvurusu üzerine mahkeme tarafından durdurma kararı verildi.

Peki, İBB hangi derneklere, ne kadar para desteği verdi? İşte merak edilen o sorunun cevabı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Balyalı, İBB Meclisi’ne sunulmadığını iddia ettiği bir raporu gündeme getirdi. Rapora göre, AKP’ye dernek, vakıf, tarikat ve cemaatler için kamu kaynaklarından 847 milyon 592 bin 858 lira harcandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, İBB’den en fazla yardım alan kurum, mütevelli heyetinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA). 2018 ve öncesini kapsayan raporda TÜGVA’nın 74.3 milyon liralık yardım aldığı görülüyor.

TÜGVA’yı 51 milyon 593 bin 44 lira ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) izliyor. 1996 yılında İSEGEV adıyla kurulan vakıf, 2011 yılında kararıyla vergi muafiyeti aldı ve vakfın kurucuları arasında yine Bilal Erdoğan yer alıyor. Vakıf, vergi muafiyetinin ardından 2012’de adını TÜRGEV olarak değiştirdi. TÜRGEV’in bugünkü yönetim kurulundaysa aynı zamanda Erdoğan’ın kızı olan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak da yer alıyor. TÜRGEV’e dair en ilginç detaysa, İBB eski başkanı Mevlüt Uysal’ın da yönetim kurulunda bulunuyor olması.

41.1 milyon lira destekle listenin üçüncü sırasındaysa Türkiye Takımı (T3) bulunuyor. Vakfın mütevelli heyeti başkanı, Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri için insansız hava aracı da üretiyor.

Çocuk istismarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı da İBB’den destek almış

İBB, T3’ün ardından en fazla yardımıysa Ensar Vakfı’na yapmış. 29 milyon 797 bin 240 lira para alan Ensar Vakfı, Karaman’daki kayıt dışı yurtta çocuk istismarıyla gündeme gelmişti. Önceki yıl Milli Eğitim Bakanlığı da, vakıfla beş yıllık eğitim, seminer, gezi ve proje protokolü imzalayarak tepki çekmişti.

Faaliyet raporuna göre İBB’den destek alan, AKP’ye yakın bir diğer vakıf ise Okçular Vakfı. 16.6 milyon liralık yardım alan vakfın mütevelli heyetinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor.

İBB eski başkanlarından Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı da 16.5 milyon liralık destek almış. Pelin Ünker’in 2016’da Cumhuriyet’te yaptığı Panama Belgeleri haberine göre Erenköy Cemaati’ne bağlı olan vakıf, topladığı yardım paralarını İsviçre’deki hesaplarına yatırmıştı.

İBB’nin para yardımında bulunduğu vakıfların listesi şöyle:

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.