Hükümete Yakın Anket Şirketi: İmamoğlu 5 Puan Önde ne Yapacaksanız Yapın

Hükümete yakın firmasının sahibi: ”İmamoğlu 5 puan önde!”

Ahmet Takan, İstanbul’da ’li bir üst düzey yönetici ve 2 müteahhit ile bir toplantıya katılan ’ye yakınlığıyla bilinen firmasının sahibi toplantıda “İmamoğlu 5 puan önde ne yapacaksanız yapın” dediğini iddia etti.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşe yazısında çok önemli bir iddiaya yer verdi.

Takan, “Bir masanın etrafında, ’den çok üst düzey bir yönetici, 2 müteahhit, saraya çok yakın bir araştırma (anket) şirketi sahibi buluşurlar. Hararetli bir şekilde İstanbul seçimi konuşulur. Gündemin sıcaklığından ara sıra seslerin yükseldiği anlar olur. İşte o anların birinde, anket şirketinin sahibinin tansiyonu iyice çıkar ve sesini oldukça yükselterek, “Ben size doğruları söylemek zorundayım.  5 puan farkla yarışı önde götürüyor. Ne yapacaksınız ona göre yapın” der… Masadakilerin suratı oldukça asılır” dedi.

İşte Ahmet Takan’ın o yazısı:

31 Mart mahalli seçimlerinden sonra başkent ’ya alışık olmadığımız bir durgunluk çöktü. Adeta yaprak kımıldamıyor desem abartmış sayılmam… yorgunluğu mu?..Yoksa, Ramazan rehaveti mi?.. Kulisler neşesiz, bürokrasi hepten renksizleşti, işlevsizleştirilen TBMM’den alınan hayatta kalma sinyalleri iyice düştü…Konuşulması gereken yerlerde, -İran gerginliğinden tek kelime laf edilmiyor. Cep telefonu Huawei olanlarda bile anlaşılamayacak bir duyarsızlık var!..

Çok mu boğulduk?.. ’nın kasvetli havasından çıkamıyor muyuz?.. “Sizin oralarda hava nasıl” diye İstanbul’daki dostlarıma sordum. Benzer hisleri paylaştık. 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimine tıkanmış bir gündem var. İstanbul, ’ya göre daha takılır. ’ın gafları üzerinden iftar sonrası neşeli muhabbetler döndürüldüğünü fark ettim. Bir parçada İçişleri Bakanı ’nun aktiviteleri konuşuluyor.

23 Haziran anket sonuçları açıklandı

23 Haziran anket sonuçları açıklandı

Şu satırların yazıldığı an itibarıyla, YSK’nın İstanbul seçimi iptali ile ilgili açıklanamayan gerekçeli kararı bile heyecan uyandırmıyordu. Ankara’da bu kadar renksiz ve tansiyonu düşük bir havaya uzun yıllardan sonra ilk defa şahit oluyorum. 19 Mayıs’ta hafiften esmeye başlayan rüzgardan ümitlenmiştim. Ancak, devamı gelmeyecek gibi görünüyor!..

Gündemde, elimizde kala kala 23 Haziran İstanbul seçimi kaldı. Şikayetçi miyim?.. Önemsizleştirmeye mi çalışıyorum?.. Kesinlikle hayır!.. Ekonomik kriz bu kadar can yakarken, işsizler ordusu devasa boyutlara gelirken, Suriye alev alev yanarken, Körfezde hararet had safhaya yükselirken, yeni bir çözüm süreci kapıya dayatılırken, her gün bir gazetecinin kafası kırılırken… Anlayamıyorum… Anlam veremiyorum… Bu durgunluk bana çok tuhaf geliyor?.. Fırtına öncesi sessizlik mi?.. Tahminde bulunmak çok güç. Biz gazeteciler için en zor mesai saatleridir ama Meclis’in sahurlara kadar süren genel kurul oturumlarını bile çok özledim…

Ünlü anket şirketlerinden İstanbul açıklaması

Ünlü anket şirketlerinden İstanbul açıklaması

Maksadım, sizleri, dırdıra, şikayete boğmak değil. Bir durum tespiti yapıyorum. Hepsi o kadar… Gündeme dönelim;

Yer: İstanbul’da çok lüks bir otel.

Bir masanın etrafında, AKP’den çok üst düzey bir yönetici, 2 müteahhit, saraya çok yakın bir araştırma (anket) şirketi sahibi buluşurlar. Hararetli bir şekilde İstanbul seçimi konuşulur. Gündemin sıcaklığından ara sıra seslerin yükseldiği anlar olur. İşte o anların birinde, anket şirketinin sahibinin tansiyonu iyice çıkar ve sesini oldukça yükselterek, “Ben size doğruları söylemek zorundayım. 5 puan farkla yarışı önde götürüyor. Ne yapacaksınız ona göre yapın” der… Masadakilerin suratı oldukça asılır…

“Masadaki, AKP yöneticisi ile anketçiyi anladık da o 2 müteahhitin ne işi var?” demeyin!.. Daha önceki yazılarımda, AKP’nin yeni İstanbul stratejisinde bu iş kolunda faaliyet gösterenlerin arttırılan zorunluluklarını çıtlatmıştım. Yuvarlak masa toplantısı ile ilgili haber Ankara’da duyulur duyulmaz “eyvah” sesleri yükseldi. Kime ne kadar zorunluluk düşeceği ile ilgili yeni hesaplar yeni tahminler yapılmaya başlandı. Geciken hak edişler tekrar masaya yatırıldı. İlgili Bakanlar ve Bakan yardımcılarının yolu tutuldu. Hileli iflas senaryoları konuşulmaya başlandı!.. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi?.. Tamam doğru da!.. Bir de görünen gerçek var!.. Onca uğraşa rağmen, İstanbul’u tekrar Ekrem İmamoğlukazanırsa ne olacak?.. Görev zararları (!) nereden tazmin edilecek?.. Paranın gücü, -AKP’nin hesabında olduğu gibi- küskün İstanbul seçmenlerini sandığa götürmeye yetecek mi?.. Sandığa götürseler bile, bunlar oy olarak ’ın lehinde olacak mı?.. , gerçekten bu seçimi kazanmak istiyor mu?.. İstanbul seçimini tekrar AKP kaybederse, siyasi geleceği ne olur?.. Kazanana kadar seçim devam ederse,iş adamlarının hali nice olur!?..

Sorular… Sorular… Sorular…

Şüpheler… Şüpheler… Şüpheler…

Zorunluluklar… Zorunluluklar… Zorunluluklar!..

Ankara’da, İstanbul’da havayı koklayabiliyorum da sizin oralarda durum nasıl?..

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja