HSK ve Yargıtay’dan Bülent Arınç’a Sert Yanıt

Yargıdan Saray’a çok sert yanıt

Bülent Arınç’ın açıklamaları üzerine, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ve Yargıtay’dan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi (YİK) Bülent Arınç’ın açıklamaları üzerine, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ve Yargıtay’dan yanıt geldi.

Bülent Arınç, tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş adamı Osman Kavala için Habertürk TV’de “Tahliye edilmeleri lazım” açıklamasını yaptı. Arınç devamında, “Ben, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı adaletten yanayız. Biz adil yargılama istiyoruz. Ancak hakimler yanlış yapıyor. Uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür” açıklamasında bulundu.  

Bugünkü hakimleri ve savcıları kasteden Arınç sözlerine şöyle devam etti: “Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Bu sorumluğun dışında hareket ederlerse ben onlara çok uzak olmayan bir geçmişte yaşananları söylerim. Ergenekon davaları da böyleydi. Ama şimdi o Ergenekon’da karar veren hakim ve savcıların nerede, hangi durumda olduklarında bakın lütfen.”

Arınç’ın sözleri hükümet kanadında tartışma yaratırken, HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ve Yargıtay Üyesi Kenan İpek’in açıklamaları dikkat çekti.

“CEVABI BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN ALACAKLAR”

Yargıtay Üyesi ve eski Adalet Bakanı Kenan İpek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Arınç’ın hakim ve savcılar için “Yakın gelecekte onlar zarar görür” sözlerine tepki gösterdi.

İsim vermeden Arınç’ı hedef alan İpek, “Makamı, görevi ve sıfatı her ne olursa olsun, FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarını soruşturan ve yargılayan Hakim ve savcılarımızı; FETÖ mensubu ihraç edilmiş hakim ve savcılarla mukayese ile tehdit edenler cevabı Büyük Türk Milletinden alacaklardır” dedi.

Eski Adalet Bakanı İpek’in “cevabı büyük Türk milletinden alacaklardır” sözü “seçimleri mi işaret ediyor” sorusuna neden oldu.

Kenan İpek sosyal medya mesajıyla birlikte, PKK’nın öldürdüğü çocukların fotoğrafını ve şehit Emniyet mensuplarının isimlerini paylaştı.

“HAKİM VE SAVCILARA İNANCIM VE GÜVENİM TAMDIR”

Öte yandan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz da Arınç’ın söz konusu ifadelerine tepki gösteren bir diğer isim oldu.

Twitter’dan açıklama yapan Mehmet Yılmaz, “Türk Hakim ve Savcıları; inancının emri ve genlerine nakşedilmiş adalet duygusu ve hür vicdanları ile millet adına hükmettiklerini hiç unutmadan görev yapan fedakar vatan evlatlarıdır. Hukukun bir bilim, hakimlik ve savcılığın gerilimli bir meslek, ama ince bir sanat olduğunu hiç akıllarından çıkartmadan, hukukun onurunu, mesleklerinin saygınlığını, toplumların insanı değersizleştirdikleri en çılgın dönemlerde bile özenle korumuşlardır” dedi.

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

“Türk Hakim ve Savcıları; inancının emri ve genlerine nakşedilmiş adalet duygusu ve hür vicdanları ile millet adına hükmettiklerini hiç unutmadan görev yapan fedakar vatan evlatlarıdır.

Hukukun bir bilim, hakimlik ve savcılığın gerilimli bir meslek, ama ince bir sanat olduğunu hiç akıllarından çıkartmadan, hukukun onurunu, mesleklerinin saygınlığını, toplumların insanı değersizleştirdikleri en çılgın dönemlerde bile özenle korumuşlardır.

Bunun en önemli kanıtı; Tarafsız, sadece Anayasa ve yasalara bağlı ve hür vicdanlı olarak görev ifa etmek yerine, yargısal yetkilerini; iltisak, irtibatlı oldukları örgüt adına kullanan, millete büyük acılar yaşatan hakim ve savcıları, yasal mevzuata bağlı kalarak ve büyük bir titizlik içinde yapılan soruşturma sonuçlarına dayanarak yargı teşkilatından uzaklaştırmışlar,15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı ilk andan itibaren karşı durarak cumhuriyete, millet egemenliğine dayalı demokrasiye sahip çıkmışlardır.

Onlar Adaleti gerçekleştirirken mükafat beklemenin, bu ulvi değere yapılan en büyük kötülük ve en büyük adaletsizlik olduğunu iyi bilir, yaptıkları yargılama ve soruşturmalarda; kim ne der, ne düşünür demeden, terör örgütlerinin tehdit ve korkutmalarına aldırmadan, yaptıkları işin ciddiyetine, ulviliğine zarar verecek tartışmaların içine girmeden sessiz ve sadelik içinde görev yaparlar. Hem hizmetinde olduğu milletin denetimi ve gözetimi hem de mesleki mevzuatın zorunlu kıldığı etkin denetim mekanizmaları, yaptıkları hizmetin güvenceleridir. Yaptığım görevler nedeniyle çok yakından tanıma fırsat ve onuruna eriştiğim Fedakar Türk Hakim ve Savcılarının, hakimlik edebine, ilmine adalete bağlılığına, kul hakkına gösterdikleri titizliğe inancım ve güvenim tamdır.”Odatv.com

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.