Hıncal Uluç Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Hıncal Uluç Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Mesleği Ne? Hayatı ve Biyografisini sizler için derledik.

Hıncal Uluç 1 Kasım 1939 yılında Kilis’te dünyaya gelmiştir. Türk gazeteci ve yazardır. İlkokula Bandırma’da başlayan Uluç, 1950 yılında Kilis’te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya’da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim görmüş, sonrasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmıştır.

Yenigün’de 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlamıştır. 1980 senesinde Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir. Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazmaya başlamıştır. 1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı bir yazıdan dolayı 2008 yılında 1 ay hapis ve 898 TL para cezasına çarptırılmıştır.

Şu anda Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmakta ve a Spor’da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu yapmaktadır.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.