HDP İl Binası Önünde Bekleyen Aile Sayısı Her Gün Artıyor!

Aileler Çocuklarını İstiyor!

’da çocuklarının örgütü tarafından dağa kaçırıldığını belirterek, HDP il binası önünde 8 gündür oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 21 oldu.

HDP Diyarbakır İl Binası
HDP İl Binası

Aile Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!

Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığı iddia edip bir gün sonra il binası önünde oturma eylemi başlattı. Oturma eyleminin üçüncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp olan aileler, 3 Eylül Salı gününden itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin 8’inci gününde Diyarbakır’da oturan Salih Aylu da 22 Mart’ta kaybolan oğlu Mehmet (20) için nöbete başladı. Ailelerin arasına, ’dan gelen Latife Ödümlü de katıldı. Siirtli olan ancak ’da yaşayan Ödümlü, Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi oğlu Özgür’ün, 10 ay önce, örgütü tarafından Irak’ın kuzeyine kaçırıldığı iddiasıyla eyleme katılan 20’nci aile oldu

8 yıl önce Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 14 yaşındaki oğlunun kaybolduğunu belirten Mehmet Tokay, çocuğunu piknik havasıyla götürdüklerini ve torpilli olan ailelerin çocukları geri geldiğini kendi çocuğu ise dönmediğini aktardı. Ailelere destek veren Tokay, oturma eylemine katıldı.

Ailelerin sayısı 21’e yükselirken, oturma eylemi devam ediyor.

Salih Aylu, oğlunun kutlamalarına gittikten sonra HDP kongresine katılan M.I. tarafından dağa kaçırıldığını iddia etti. Aylu, şunları söyledi:

“En son oğlumla ’a giden kişi, çocuğumun dağda olduğunu söyledi. Aynı şekilde kendisi göndermiş. Kod ismine kadar bana söyledi. Orada kalmasını istemiyorum. günü önce oğlumu arıyor, cevap vermeyince küçük oğlumu arıyor. Telefonu alan oğlum tehdit ediliyor. Oğlumla çıkıp ’a gidiyor. Ayın 22’sinden sonra da oğluma ulaşamadım. Ayın 23’ün de o numarayı aradım. Bana çocuğumun dağda olduğunu söyledi. Sonra Diyarbakır’da onunla buluştum ben. Bana kendisini polise niye şikayet ettiğimi sordu. ‘Ben Cumhuriyeti’nden korkmuyorum, niye beni şikayet ediyorsun?’ dedi. Ben de onu konuşturmak için ‘Ben davamdam vazgeçerim, yeter ki çözüm bul bana’ dedim. O da polise şikayet ettiğim için çözüm bulmayacağını söyledi. Çocuğum Metina’dadır. Bu adam HDP’nin kongrelerine katılmış. HDP’ye de başvurdum. Bana buraya boşuna geldiğimi, siyasi olduklarını söylediler. Sonuç ne olursa olsun, ben oğlumu istiyorum, olmasını istemiyorum. Bugün işten izin alıp oturma eylemine geldim.”

EYLEME BİR DAHA KATILDI

Diyarbakır’da, HDP il binası önündeki oturma eylemini 8’inci günde de sürdüren ailelerin arasına, ’dan gelen Latife Ödümlü de katıldı. Siirtli olan ancak ’da yaşayan Ödümlü, Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi oğlu Özgür’ün, 10 ay önce, terör örgütü PKK tarafından Irak’ın kuzeyine kaçırıldığı iddiasıyla eyleme katılan 20’nci aile oldu. Latife Ödümlü, oğlunun bulunmasını isteyerek, “Dicle Üniversitesi’nde okuyordu. Bir gün aradım, cevap vermedi sonra sürekli aradım, cevap vermedi. Kaç sefer emniyete gittim, yurt dışına gittim, kapı kapı dolaştım, bulamadım. Bu binaya 2 sefer geldim. Biriyle konuştum; dedim ‘Sen götürdün’, ‘Yok ben götürmedim’ dedi. Götüren şoförü de buldum. Kapıya kadar götürdüğünü söyledi. Irak’ın kuzeyine gitmiş. Ben, eşim ve amcası 3 defa Irak’a gittik. Kapı kapı dolaştık. Bulamadım. Bir arkadaşıyla konuştum, ikinci günden sonra o da kayboldu. Ben de televizyonda burayı gördüm, geldim. Kaybolduğu günden beri arıyorum. Öldü mü, kaldı mı, bilmiyorum” dedi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.