Hayali Seçmen Kritik Noktalarda

‘Olmayan dairede seçmen’

İstanbul’un çeşitli semtlerinde sahte seçmen kayıtları ortaya çıkmaya devam ediyor.

 

Seçmen listelerinin askıya çıkması ile ortaya çıkan sahte seçmen kayıtlarına yenileri eklendi. Beyoğlu Cihangir Havyar Sokakta 4 katlı bir binanın olmayan 5’inci katı ile Cihangir’deki bir taksi durağında gösterilen binada sahte seçmen kayıtlarına rastlanırken; Selimiye Şerif Kuyusu ’ta üç bloklu boş bir binada ise 43 sahte seçmen tespit edildi.

Beyoğlu İlçesine bağlı Cihangir’deki Havyar 48 numarada yaşayan bir apartman sakini, oturma kağıdını İstanbul’a taşımak için mahalle muhtarlığına giderek evrak talebinde bulundu. Evrak işlemleri sırasında mahalle muhtarı, apartman sakinine “ Sizin apartmanınızdaki 5’inci kattaki daire de bir kadın oturuyor ama gelmiyor, bulamıyorum. Karşılaştınız mı” diye sordu. Muhtarın sorusu karşısında şaşıran apartman sakini de “Bizim apartmanımızda 5’inci kat yok. Bir yanlışlık var” dedi. Muhtarın seçmenin bilgilerini kendisine gösterdiğini anlatan apartman sakini, “Apartmanımıza kaydedilen kadının kağıtları müdürlüğünden geliyor. Nüfustan geldiği için muhtar da haliyle kaydediyor. Görünen 5’inci katta böyle birinin adı var. Ama apartmanda böyle bir daire yok” ifadelerini kullandı. müdürlüğünü arayarak karşılaştığı olayı anlattığını söyleyen apartman sakini, müdürlüğünden ‘Bizim bir ilgimiz yok’ cevabını aldığını belirterek, “Tüm olay belediyede dönüyor. Orada kaydı oluyor. Seçmen olmayan seçmenler kütüğe giriyor. verileceği zaman adlarına kullanılıyor. Bu hepimize haksızlık. Hiç olmayan seçmenler veriyor” diye konuştu. Apartman sakin, Cihangir’deki bir taksi durağının bulunduğu alanda da kayıtlarında olmayan bir binanın gösterildiği ve olmayan ailelerin seçmen yazıldığını söyledi.

Boş binada 43 kişi

Üsküdar Selimiye Mahallesi Şerif Kuyusu Sokak’ta inşaatı süren ve boş olan bir binada ise 43 sahte seçmene rastlandı. Üsküdar Belediye Başkan aday adayı Onur Cingil’in ortaya çıkardığı seçmen listesinde kapı numarası 69/1 olan binanın 10.’uncu dairesinde 10 kişi, 69/2 kapı numaralı blok daire 9’da 20 kişi, 69/3 nolu blokta ise daire 1’de 4 kişi, daire 10’da ise 9 kişi tespit edildi.
Aynı daire de gözüken seçmenlerin farklı soy isimler taşıdığını söyleyen Cingil, “Bu alanda 1 yılı aşkın bir zamandır var. Seçmen listelerinin incelenmesi sonucu sadece bu inşaatta toplamda 43 sahte seçmen tespit edildi. Bu da diğer seçmen olayları gibi benzer bir seçmen, hilesi olayı” dedi. ’nin seçimleri kazanmak için inşaatlara, boş alanlara ve yıkılan yerlere sahte seçmenler yazdırdığını öne süren Cingil, “Üsküdar’da 90-100 metrekarelik dairelerde 10’larca kalıyor görünüyor, bunların bir çoğunda soyadlar da farklı. Bunlar tespit edildikçe itirazlar yapılıyor. Yurttaşlarımızın duyarlılığı sayesinde bu seçmenlerin tümünün kaydı dondurulacak. Anılan soyadlar tüm mahallelere dağıtılmış. Görünen sadece bir inşaattaki durum” ifadelerini kullandı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.