Güneş Yanığında Sakın Yapmayın! Yapılması Gereken Tavsiyeler

Güneş yanığında asla bunları yapmayın!

Yaz aylarında güneşten mümkün olabildiğince çok faydalanmak açısından çok faydalı. Ancak güneş korunmadan çıkmak ve çok uzun süreler maruz kalmak da ciltte yanıklara ve önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İşte güneş yanıklarıyla başa çıkmak için çok önemli tavsiyeler…

A A

Güneş yanıklarına ilk müdahalenin önemine değinen Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, arasında sıklıkla başvurulan yanığa yoğurt ve diş macunu sürmek gibi yöntemlerin zararlarına dikkat çekti. Hafez, “Cildin hava almasının bu gibi ürünlerle engellenmesi, cildi daha fazla tahriş eder” dedi. Cilt, vücudun çevrenin zararlı etkilerine doğrudan maruz kalan bölgesi. Cilt üzerinde çevre kaynaklı rahatsızlıkların başında da özellikle yaz aylarında yaşanan güneş yanıkları geliyor. Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, güneş yanıklarına ilk müdahale konusunda önemli bilgiler paylaştı. 

Güneş yanıklarına müdahalelerde öncelikle cildi nemlendirmek ve serinletmek gerektiğine dikkat çeken Dr. Gaye Hafez, “Soğuk su ile ıslatılmış temiz bir bezle, cildi nemlendirmek hem kaşıntı hem yanma hissini azaltır. arasında, güneş yanığı sebebiyle oluşan yanma ve hissinin giderilmesi için yoğurt veya diş macunu sürmek halen devam eden yanlış uygulamalardır. Cildin hava almasının bu gibi ürünlerle engellenmesi, cildi daha fazla tahriş eder” diye konuştu. 

FINDIK VE LAVANTA YAĞI, SARI KANTARON VE ALOE VERA ÇOK ETKİLİ

Güneşe uzun süreli bir maruziyet söz konusuysa, yanığa kaşıntı ve acı eşlik edeceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, “Bunu gidermek için antialerjik ilaçlar kullanılabilir. Su kaybı, cildin kurumasına sebep olur, cilt kurudukça kaşıntı hissi artar. Bu sebeple bol su içmek de yapılması gerekenler arasında ön sırada olmalı” dedi. 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.