Gece Yarısı TSK’da General Ataması

General atamalarına ilişkin kararname yayımlandı.

General atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları ’de yayımlandı. Afrin Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel İkinci Ordu Komutanlığı’ndan alındı. 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut da 3. Ordu Denetleme Değerlendirme Başkanlığı’na atandı. Orgeneral İsmail Metin Temel, TSK’nın en kapsamlı ötesi harekatlarını yönetmişti. Temel, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Malatya’da görev yapan 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atandı.’de görev yapan 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut ise ’daki 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına getirildi.Söz konusu atamalar Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 9’uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince gerçekleştirildi.FIRAT KALKANI VE ZEYTİN DALI HAREKATLARININ DA SEVK VE İDARESİNDEN SORUMLU KOMUTANDI

İsmail Metin Temel, Asayiş Kolordu Komutanıyken 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında vekaleten 2. Ordu Komutanı olarak atandı. Ardından 27 Temmuz 2016 tarihinde 2. Ordu Komutanlığı’na getirildi. Bu görevi korgeneral sıfatıyla 2 yıl yürüttükten sonra, 2018 yılındaki Yüksek Askeri Şura’da orgeneralliğe terfi ettirildi.

Orgeneral İsmail Metin Temel, Silahlı Kuvvetleri’nin en kapsamlı ötesi harekatların, Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının da sevk ve idaresinden sorumlu komutandı. Sahada aktif olarak rol aldı. Hatta DAEŞ militanlarından temizlenen Cerablus’a gitmesi de harekatın dikkat çeken karelerindendi. Terör örgütü YPG’ye karşı düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın en önemli hedeflerinden olan Afrin’e Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolüne geçtikten kısa sonra gitmişti.

İdlib’te çatışmasızlık bölgesi çerçevesinde kurulan gözlem noktaları ve Münbiç kırsalındaki faaliyetler de onun görev sahasındaki önemli gelişmelerdendi. Sadece sınır ötesinde değil, yurt içinde de terörle operasyonları da onun komutasındaki 2. Ordu Komutanlığı tarafından yürütüldü.

APOLET POLEMİĞİ

İsmail Metin Temel, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimi öncesinde apolet polemeğinin de odak noktası olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir programda yer alan İsmail Metin Temel o dönem Cumhurbaşkanlığı için aday olan Muharrem İnce tarafından eleştirilmiş, İnce “Apoletlerini sökeceğim” demişti. Apolet tartışması sonrasında sert bir siyasi polemiğe dönüşmüştü ve muhalefet arasında.

Darbecilerle TSK’da eden isimlerin başında gelen Korgeneral İsmail Metin Temel’e susturucularla suikast planlandığı ortaya çıkmıştı. Silopi Özel Kuvvetler Üssü’nde görevli 8 kişilik suikast timi, 15 Temmuz gecesi helikopterle havalanmıştı. Uçuşların kaldırılmasına rağmen gelen helikopteri şüpheli bulan Temel, birliğindeki askerlere emir vererek teyakkuza geçirmişti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.