Fransa, Azerbaycan’la İlgili Skandal Bir Karara İmza Attı

Hadsiz Fransa’nın skandalları bitmiyor, Fransa Azerbaycan hakkında bir skandala imza attı

Fransa Ulusal Meclisi uluslararası hukuku çiğneyerek Dağlık Karabağ ile ilgili skandal bir karara imza attı…

Fransa Ulusal Meclisi uluslararası hukuku çiğneyerek Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan “Dağlık Karabağ‘ın acilen devlet olarak tanınmasını” öngören tasarıyı kabul etti.

Fransa Ulusal Meclisi uluslararası hukuku çiğneyerek Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan Dağlık Karabağ’ı ‘bağımsız devlet’ olarak tanıdı. Fransa Ulusal Meclisi, söz konusu tasarıyı 188 evet ve 3 hayır oyla kabul etti.

KENDİ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLE TEPKİ GÖSTERDİ

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, tanıma çağrısıyla ilgili kararı desteklemediğini belirtirken, “Bizim Ermeni dostlarımız bile bunu bizden talep etmiyor. Bu tür bir karar bizim Minsk Grubu’ndaki arabulucu rolümüzden vazgeçmek anlamına gelir” diyerek tepkisini dile getirdi.

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından Dağlık Karabağ’ın bağımsız devlet olarak tanınacağı haberlerinin ardından daha önce yapılan açıklamada, “Fransa’nın Azerbaycan toplumunda adil bir arabulucu olarak itibarını baltalıyor. Fransız Ulusal Meclisi’nin tek taraflı kararlar almak yerine, bölgede barış, istikrar ve ilerlemeye hizmet eden faaliyetlere katılması, Fransa’nın çıkarlarına cevap verecek ve bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına yol açacaktır” denildi. Bakanlık ayrıca Fransa’nın bu adımının provokatif olduğu ifade etmişti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.