Facebook, Twitter, Tik Tok, YouTube’a 10 milyon TL’lik cezalar Kesildi

Facebook, YouTube, Twitter, TikTok’a 10’ar milyon TL’lik ceza

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen şirketlere 10’ar milyon TL ceza kesildiğini açıkladı. Buna göre sosyal medya platformlarından Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram bu ilk cezanın ardından şirketler 30 gün içerisinde temsilci atamama tavırlarını sürdürürlerse bu kez 30 milyon TL’lik cezayla karşı karşı kalacak ve bant genişlikleri daraltılabilecek

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen süre sona erdi.

TWİTTER’A CEZAYI TWİTTER’DAN DUYURDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen şirketlere, başta Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram olmak üzere 10’ar milyon TL’lik ilk cezaların kesildiğini açıkladı.

Sayan açıklamasında, “Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak. Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.” ifadelerini kullandı.

İŞTE 5 AŞAMALI CEZA PLANI

Sürecin nasıl işleyeceğini bir infografikle paylaşan Sayan’ın açıklamasına göre, ikinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse ilgili şirketlerin reklam verilmesi yasaklanacak. Reklam yasağı kararından itibaren 3 ay içinde yükümlülükler yerine getirilmezse internet trafiği bant genişliği yüzde 50 daraltılacak. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.” dedi.

Öte yandan, şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek. Yükümlülüklerini yerine getirmeyi kabul eden ve Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul eden sosyal ağ sağlayıcılarına kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.