Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Uyuduğumuz zamanları saymazsak, evimizin dört duvarının arasında en çok vakit geçirdiğimiz kısım herhalde oturma odasıdır. Banyo da mutfak gibi diğer mekânlar işlevleriyle öne çıkarken, oturma odası adı üstünde zor bir günün yorgunluğunu oturarak atmak için yerleştiğimiz yerdir ve dekorasyonu da bu bakımdan son derece önemlidir. Rahat bir kanepede uzanıp film seyretmekten tutun da, samimi bir ortamda konuklarımızla sohbet etmeye kadar evdeki birçok etkinliğin ana merkezi olan oturma odasının dekorasyonu hem göze hoş gelmeli, hem de mümkün olduğunca pratik ve işlevsel olmalıdır.

Elbette oturma odası dekorasyonu konusunda herhangi bir hüküm ya da kural yok ve herkesin oturma odası kendi zevkleri ölçüsüne şekillenecektir. Ama bu yine de her şeyi kendi zevkinize göre seçseniz bile, dikkate alırsanız odanızı güzelleştirecek birkaç faktörün olmadığı anlamına da gelmiyor. İşte oturma odası dekorasyonunda size yardım etmesi için hazırladığımız ipuçları ve örnekler üzerinden uygulamaları:

1. Bir odak noktası belirleyin

 

Özellikle geniş salonların dekorasyonunda ilk yapılması gereken şeylerden biri görsel anlamda bir odak noktası belirlemektir. Örneğin bu fotoğraftaki gibi iri bir oturma grubunuz varsa, salonun odak noktasını da burası teşkil edecektir. Daha sonrasında bu örnekte olduğu gibi dolap, şömine ve diğer dekoratif unsurlar bu odağın etrafına dizilip, oturma odasının genel şeklini belirleyecektir. Ama muntazam görünen bir salon için dağınık düzen yerine, bir merkez tanımlayarak hareket etmek her zaman iyi bir fikirdir.

3. Oturma grubu

Oturma grubu değilse bile küçük bir kanepenin bile olmadığı bir salon pek düşünülemez. Kanepe genellikle bir oturma odasının merkezinde yer alır ve odaya şeklini ve karakterini veren unsur olarak büyük önem taşır. Dolayısıyla, nasıl bir kanepe ya da oturma grubu seçeceğiniz çok büyük önem taşır. Günümüzde mobilya dükkânlarında ya da Internet’te seçme şansı bulabileceğiniz çok sayıda mobilya var. İşte seçiminizi yaparken kendinize sormanız gereken birkaç soru:

– Alacağınız kanepede kaç kişi oturacak? Evinizin nüfusu nedir ve çok sık misafir ağırlıyor musunuz? – Kanepe hangi amaç(lar)la kullanılacak? Oturmak, uyumak, yemek yemek, uzanmak? – Sizin için dış görünüş mü önemli, rahatlık mı? – Misafir ağırlamak için yeterince odanız var mı? Salondaki kanepenin açılıp yatak olması sizin için önemli mi?  – Hangi malzemeyi seviyor ve pratik buluyorum? (Evde çocuk varsa kolay temizlenebilen materyal şarttır.)

Bütün bu sorulara cevap bulduktan sonra sıra salonun geri kalanıyla uyumlu bir renk seçmeye kalır. Bir de tabii, alacağınız kanepeyi mutlaka üzerine oturarak, hatta yatarak denemeniz gerekiyor ki eve geldiğinizde sırtınıza batan kötü bir kanepeyle karşılaşmayın.

 

2. Renk seçimi

Evinizde renk seçiminin belki de en önemli olduğu kısım elbette oturma odasıdır. Diyelim ki duvarınızı hangi renge boyayacağınıza ya da ne renk mobilya alacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken faktör, seçtiğiniz rengin odanın geri kalanıyla, örneğin zemin, perde, eğer boyalıysa duvarlarla uyum sağlayıp sağlamayacağına bakmaktır. Bu konudaki altın kural ise şu: Bir odadaki renk sayısı altıyı geçmemelidir. İdeal bir durumda bunların üçü aynı renk ailesinden gelmeli (örneğin buradaki farklı bej ve altın sarısı tonları gibi), ikisi yan renk olmalı (örneğin buradaki menekşe moru ve kahverengi), bir tanesi de ana renklerle kontrast yaratabilecek bir renk olmalıdır (bu örnekte gümüş rengi). Genel olarak dikkat etmeniz gereken çok fazla rengi aynı anda kullanmamaktır. Zira bu durum bir karmaşayla sonuçlanıp, atmosferi yorucu ve huzursuz hale getirebilir. Sonuç itibarıyla bu ufak tefek kuralları takip ettiğiniz sürece, salon sizin zevk de sizin; kolay gelsin.

4. Stil

 

Oturma odası dekorasyonu deyince yalnızca renk değil, stil konusunu da düşünmeli ve odayı belirli bir stile göre düzenlemelisiniz. Örneğin salonunuzun endüstriyel bir görünüm taşımasını mı istersiniz, yoksa daha çok retro bir görünümden yana mısınız? Tabii ki farklı stilleri bir araya getirmek de mümkün, ama bunun riskli bir tercih olduğunu ve tek bir stile sadık kalmanın her zaman daha güvenli bir seçim olacağını da unutmayın. Örneğin tek bir retro ya da rustik ilave bu fotoğraftaki iç açıcı ve bütünlüklü görüntüyü birdenbire bozabilir.

5. Doğru ışık

Elbette hazır bir eve girmişseniz, salonun aldığı doğal ışık konusunda çok fazla bir şey yapamazsınız. Ama yine de yapay yöntemlerle odanızın ışık düzenini elden geçirip, salonun genel atmosferini etkileyebilirsiniz. Tabii ışıkları dekoratif bir unsur olarak kullanırken asıl işlevini, yani odayı aydınlatması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.  Bir şeyler okumak için küçük bir okuma lambası, salonda yemek masası varsa onun etrafında direk ışık vermeyecek bir lamba mesela, atmosfer yaratmak için bu fotoğraftaki gibi uzun boylu bir lamba, duvarda asılı bir sanat eserini öne çıkarmak istiyorsanız galeri lambalarına benzeyen bir LED lamba seçeneklerden sadece bazıları.  Örneğin bu fotoğrafta normalde hafif endüstriyel ve soğuk görünen bir oturma odasının, doğru lamba ve ışık seçimi sayesinde nasıl sıcak ve samimi bir ortama dönüştürüldüğünü açıkça görebiliyoruz.

7. Kitaplık

 

Elbette herkesin bu kadar çok kitabı olmayabilir ama kitaplığı sadece kitap koymak için bir mobilya olarak düşünmeyin. Aksesuarlar, küçük biblolar, hediyelik eşyalar, fotoğraflar, eğer varsa bir koleksiyonun parçaları gibi sergilemek isteyebileceğiniz yüzlerce ufak tefek şey için kitaplık rafları en iyi fırsattır. Hele de artık geçmişte kalan vitrin modasının geçtiği bugünlerde kitaplığı bir kişisel sergi alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.

6. Televizyon

Elbette oturma odalarının vazgeçilmez unsurlarından biri de televizyondur. Neyse ki artık neredeyse odanın yarısını kaplayan devasa tüplü televizyonların devri geçti ve piyasada gitgide incelen, zarif, duvara da monte edilebilen televizyonları bulabiliyoruz. Televizyon seçiminde önemli olan mümkün olduğunca kabloların görünmeyeceği yuvalar oluşturmak, mümkünse televizyonu duvara asıp yerden tasarruf etmek ve yine bu örnekte olduğu gibi televizyonu evin merkezine koymak yerine bir yan unsur olarak kullanmak dikkat edilmesi gereken şeyler arasında.

8. Kişisel vurgular

Son olarak küçük ama etkisi büyük olan o kişisel dokunuşlardan söz edelim. Sonuçta evinizi herhangi bir dekorasyon dergisi ya da Ikea kataloğunda gördüğünüzü gibi döşeyebilirsiniz ama o zaman bu ev ya da oturma odası size ait olmayacaktır. Onu nasıl kendine özgü kılacağınız, kendi kişisel damganızı nasıl vuracağınız elbette size kalmış bir şey. Ama birkaç ipucu isterseniz, eşya olarak halı ya da minder, yastık gibi aksesuarlar, duvara asacağınız bir tablo, küçük dekoratif süs eşyaları, sözgelimi bir mum kabı bile birdenbire salonun havasını değiştirebilir. Bunların seçiminde elbette kendi zevkleriniz ön plana çıkacak ama odanın genel renk skalasını, stilini ve kumaş dokusunu da hesaba katıp, dam üstünde saksağan etkisi yaratacak aksesuarlardan kaçının. Örneğin bu fotoğraftaki yastıklar, kanepeyle va arka plandaki duvarla uyum sağlayıp vurguyu güçlendirirken, sehpanın üzerindeki aksesuarlar da göz alıcı bir ilave olarak dikkat çekiyorlar.

Oturma odası dekorasyonu konusunda sizin de aklınıza gelen ipuçları varsa bunları yorum kısmında okurlarımızla paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Oturma odası ve dekorasyon kavramında işinize yarayabilecek fikirler ve ipuçları.

Mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Bir dönem çalıştığım mobilya firmasında gözlemlediğim ve bir zamanlar kendi alışverişimde tecrübe ettiğim kadarıyla, düğün alışverişlerinde genellikle görsel ön planda tutuluyor. Bu tamamıyla yanlış bir tutum değil elbette ki, çünkü; seçtiğimiz eşyalar her şeyden önce görsel olarak bize hitap etmeli ve kullanmak isteyeceğimiz ürünler olmalıdır. Fakat yalnızca görsellik ön plana alınarak seçim yapmak da pek tabii doğru değildir. Bu sebeple mobilya seçerken önceliğimiz, hem tarzımızı yansıtan, bize huzurlu hissettirecek; hem de kullanışlı, sağlam ve fonksiyonel mobilyalar seçmek olmalıdır. Aksi halde ileriye dönük pişmanlıklar oluşabiliyor. Peki genel hatlarıyla mobilya seçimi hangi kriterlere göre yapılmalıdır?

Panel mobilyalarda (tv ünitesi, masa, gardırop, vs..) :

 • Günümüzde resmi işletmelerin tamamı bir takım standartlara uyma yükümlülüğü taşımaktadır. Bu sebeple bu firmalar, kalite standartlarına uygun üretim yapmaktadır. Mobilyalarla ilgili en önemli ölçüt, salınan formaldehit gazı miktarıdır. Mobilyalardan salınan formaldehit gazı kanserojen etkisi ile bilinmektedir. Bu sebeple mobilya üretimlerinde formaldehit gazının ekarte edilmesi ve mobilyanın formaldehit içermeyecek şekilde üretilmesi gereklidir. Bunun denetlenmesi neticesinde firma, formaldehit gazı ile birlikte çeşitli ağır metaller (kurşun, cıva, krom, antimon, kadmiyum, arsenik vs..) ve toksik emisyonlar içermeyen mobilya üretiyorsa, E0 standartlarına uygun görülür. Genellikle merdiven altı üretim yapan denetimsiz işletmeler ne yazık ki bu standartlara uygun üretim yapmıyorlar. Yani mobilyanızı seçerken sağlığınızı da düşünmeli ve seçeceğiniz mobilyanın E0 standartlarına uygun olduğundan emin olmalısınız.
 • Her malzemenin yapısal avantajları ve dezavantajları vardır. Bu sebeple ürünün malzemesinden (MDF, suntalam, ağaç vs..) ziyade üretim kalite ve donanımına dikkat edin. Yani seçeceğiniz ürün, malzemesi ne olursa olsun, son teknoloji araçlarla, sağlam ve kaliteli üretilmiş olsun.
 • Beğendiğiniz mobilyanın kullanışlı ve pratik özellikli olmasına özen gösterin. Mobilya seçiminde en önemli kriterlerden biri kullanışlılıktır.
 • Mobilya kenarlarının oval hatlara sahip olması, her durumda artı bir durumdur. Bu sebeple tercih edeceğiniz panel mobilyaların oval kenarlara ve köşelere sahip olmasını tavsiye ederim.
 • Dolap kapaklarının, çekmecelerin tam kapanıyor olmasına dikkat edin. Ayrıca sert kapanmadığına, fren sistemlerinin düzgün çalıştığına emin olun. Kendiniz denemekten çekinmeyin.
 • Çekmece tabanlarının ve dolap içi rafların sağlamlığına ve yük taşıma gücüne dikkat edin (Örn: konsolun içindeki raflara dizdiğiniz yemek takımlarınızın rafla birlikte düşmesini istemezsiniz).
 • Kapaklarda gıcırdama, sürtünme vb. sorunların yaşanmadığından emin olun.
 • Sandalye, masa gibi ev eşyalarının ayak dengesine ve ayaklarının taşıma gücüne dikkat edin. Masanın sallanmadığından emin olun. (Kendi alışverişimde titreyen bir masayla karşılaşmıştım. Ve bu zeminden kaynaklanmıyordu. Misafirler sallanan bir masada yemek yemek istemezler, tabi biz de)
 • Seçeceğiniz mobilyaların sahip olduğu tüm opsiyonların düzgün çalıştığından emin olun.

Kumaş kaplamalı mobilyalarda (Koltuk, sandalye, vb..) :

 • Kumaş kaplamalı ürünlerde renk ve desen seçiminiz ne olursa olsun; silinebilir özellikli, temizliği kolay, hava alan, leke tutmayan, toz toplamayan kumaş türlerini tercih edin.
  Kumaş kaplamalı mobilyaların mümkünse çıkartılabilir kılıflı olanlarını tercih edin.
 • Seyyar minderli oturuma ve sırt desteğine sahip ürünlerin, cırt cırtlı olmasına dikkat edin.
 • Oturumların ve sırt desteğinin rahat, esnek ve koltuğa uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Koltuk vb. mobilyaların iskeletinin güçlü olmasına dikkat edin.
 • Gıcırdama vb.. sorunların yaşanmadığından emin olun.
 • Kaplama kalitesine dikkat edin. Dikişler ve kaplama özenli olmalıdır.
 • Oturumlar çok dar ya da aşırı geniş olmamalıdır.
 • Oturum yüksekliği fazla yüksek ya da aşırı alçak olmamalıdır.
 • Kumaş kaplamalı ürünlerin EkoTex ve TSE EN standartlarına uygun, sertifikalı mobilyalar olmasına dikkat edin.

Mobilya alışverişi ile ilgili genel öneriler:

 • Her şeyden önce alışveriş yapacağınız firmadan emin olun. Satış sonrası takibi güçlü, sorunlar karşısında sizi mağdur etmeyecek, fiyat-kalite politikasına uygun hizmet veren, sağlam firmalar tercih etmeye çalışın. Bu noktada ön araştırma faydalı olabilir.
 • Seçeceğiniz mobilyaların evinizin ölçülerine uygun olmasına özen gösterin. Eve göre eşya, eşyaya göre ev orantısına göre ev ve eşya seçmeniz de ayrı bir seçenek. Sonuçta, eşyaların evinizde çok küçük ya da çok hantal durmamasına, evde gereğinden fazla bir boşluk ya da gereksiz bir sıkışıklık oluşmamasına dikkat edin. Hatta ana kalem eşyalar evinize gelip yerleşene dek, dekorasyon nitelikli eşyalara girmemenizi öneririm. Böylece eşyalar eve gelip yerini bulduktan sonra kalan boş alanlara göre aksesuar vb. eşya alışverişinizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca demonte ürünler tercih edin. Aksi halde taşınma veya odadan odaya geçirme sırasında sorunlar yaşanabiliyor.

Mobilya alışverişi için zaman planlaması nasıl yapılmalıdır?

Düğün alışverişi için de ev yenileme için de en doğru zaman planlamasını elbette bütçemiz doğrultusunda yapıyoruz. Fakat bunun dışında mobilya alışverişi için zaman belirlemede bazı etkileyici faktörler bulunmaktadır.

Eğer bir düğün alışverişi söz konusu ise; en geç iki ay öncesinde mobilya alışverişinin tamamlanmış olması gereklidir. Bu sürede belirleyici etki yaratan faktörler:

 • Düğün öncesi yaşayabileceğiniz stres ve gerginlik seçim yapmanızı zorlaştırabilir ya da yanlış seçimler yapmanıza neden olabilir. Bu sebeple düğün zamanından uzak bir zamanda rahat kafayla alışveriş yapmanız; düşünerek, araştırma ve inceleme şansı bularak, beğenilerinize hitap eden daha doğru bir alışveriş yapmanızı sağlar.
 • Ayrıca firmaların termin süreleri de önemlidir. Genellikle, seçimleriniz doğrultusunda siparişe alınacak ürünler için panel mobilyalarda 10-20 gün, kaplama mobilyalarda 25-30 gün termin süresi istenir. Bu firmanın elinde olan bir durum olmadığından hem firmayı sıkıştırmamak adına, hem de kendi açınızdan sıkışmamanız için en az iki ay önceden siparişinizi vermiş olmanızda yarar vardır.
 • Bunlar dışında, teslimat öncesi ya da sonrasında firmayla ilgili ya da firmadan bağımsız bir takım aksaklıklar yaşanabilir. Herhangi bir teknik aksaklık ya da kurulum ve sonrasında yaşanabilecek aksilik risklerine karşı belli bir süreniz olması hem strese girmenizi önler, hem de düğün vakti geldiğinde her şeyin eksiksiz olmasını sağlar.

Mobilya alışverişiniz bir düğün vesilesiyle olmasa bile, termin süresini göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanızda yarar vardır. Ayrıca siz de eski mobilyalarınızı değerlendirmek veya çıkartmak için belli bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi faktörleri düşünerek mobilya alışverişi için en uygun zaman programınızı yapabilirsiniz.

 

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et