Evde Haşere ve Böceklerden Kurtulmanın Doğal Yolları…

Zehirli Kimyasallar Kullanmadan Evde Haşere ve Böceklerden Nasıl Kurtulunulur ?

Evde böcek olması hatta ufakta olsa sinek bile mide bulandırır. Hele ki sıcak bir yerde yaşıyorsanız etrafta da böceklerin saklanabileceği ufak tefek yerler varsa siz görmezsiniz belki ama orada böcekler yaşar.Çoğu böcek gece dışarı çıkar ve karanlıkta dolaşır. Peki bu böceklerden kurtulurken zehir veya kimyasal böcek ilaçları kullanmak istemiyorsanız ne yapacaksınız. Özellikle çocuklu evlerde bu haşere ve böcek ilaçları büyük problem oluşturabilir. Hadi doğal yöntemlerle böceklerden kurtulalım… Bitki beslemek böcekleri uzak tutmak için en etkili ve en kolay yöntemdir. İhtiyacınız olan tek şey her birinde farklı bitkinin olduğu birkaç saksıdır. Böylece eviniz de harika kokar.

 Evdeki Böceklerden Kurtulun

Siz küçükken annenizin ve diğer büyüklerinizin evdeki böceklerden kurtulmak için doğal böcek kovucular kullandığını muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Bazı aileler kimyasal ürünlerin fanatiği olsa da, bir kısmı ise bitkileri ve kilerde bulunan doğal ürünleri kullanıp böcek, sinek ve sivrisinekleri “korkutarak” kaçırmayı tercih eder. Bugünkü makalemizde hiçbir kimyasal zehirli madde kullanmadan evdeki böceklerden nasıl kurtulacağınızı gösteriyoruz.

Böceklerden kurtulmak için kullanılan genel yöntemler

Bu doğal teknikler sağlığınıza ve ailenize zarar veren kimyasallar kullanmadan çeşitli böcek türlerini sizden uzak tutar. Bunlara ek olarak da evinizin harika kokmasını sağlar. İşte en iyi alternatifler:

Pire otu veya kasımpatı

Bu bitki karınca, yaprak zararlısı, mayt ve yaprak biti gibi böcekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Meyve bahçesi ve tarlalardaki ürünlerin böcekler tarafından tahrip edilmesini engellemek için çiftçiler tarafından etrafa ekilir. Pire otunu bahçenizde doğal bir böcek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

Santa maria

Bu bitki karasinek ve sivrisinekler için kullanılır. Etkisini arttırmak için lavanta ve idris otu ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. Evinizin giriş kısmına özellikle de kapı ve pencereye yakın kısımlara ekin. Ayrıca iç mekanda da yetiştirebilirsiniz.

Fesleğen

fesleğen

Fesleğen taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir. Bahçede hoş bir koku yayarken aynı zamanda karasinek ve sivrisinekleri de uzak tutar.

Ve ayrıca bu bitkinin yapraklarını çeşitli yemeklerin içine ekleyebilirsiniz.

Lavanta

Güçlü bir kokusu olan bu çiçek sivrisineklerin, karasineklerin, pire ve güvelerin bir numaralı düşmanıdır. Eğer evinizde lavanta yoksa çiçekçiden bir demet alıp ters şekilde astıktan sonra kurutun. Durduğu yerde yaydığı kokuyla böcekleri korkutup kaçıracaktır. Ek olarak isterseniz bahçenize de ekebilirsiniz (bolca güneşli bir alana ihtiyaç duyar).

İdris otu

İdris otu, sivrisinek ve karasineklere karşı etkili olduğu için oldukça popüler bir bitkidir. Üstelik yemeklere de katılabilir ve harika bir aroması vardır.Bol güneş gören bir alana dikin veya bir demet alıp eve koyun.

Kekik

kekik

Güneşli bir noktada kekik yetiştirdiğiniz zaman tüm böcekler oradan uzak durur. Diğer yandan sivrisinekler tarafından ısırılmak istemiyorsanız birkaç dal koparıp elinizde ovaladıktan sonra kolunuza ve bacaklarınıza sürebilirsiniz. Ancak öncelikle sürdüğünüz küçük bir alanda kızarıklık veya tahrişe yol açıp açmadığı kontrol edin.

Biberiye

Biberiye sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmak için kullanılır. Kuruttuktan sonra mutfağınıza veya dışarıda yemek yerken masanıza koyabilirsiniz. Bir diğer harika fikir ise bir avuç biberiyeyi elinizde ovuşturup cildinize sürmektir.

Hamam böceklerinden kurtulmak için doğal yöntemler

hamam böceği

Şüphesiz ki yeryüzündeki en nefret edilen böceklerden biri budur. Köşelerde aniden beliren, mutfakta saklanan bu böceklerin uçan türleri bile vardır.Hamam böceklerinin nükleer saldırılara bile dayanıklı olduğunu gösteren çalışmaları göz önünde bulundurduğunuz zaman bunları durdurmanın bir yolu olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, böyle bir durum söz konusu değildir.

Borik asit bu sorundan kurtulmak için en iyi çözümdür. Oldukça ucuz ve kolayca bulunabilecek bir maddedir.

Bu ürün aynı zamanda karıncalara karşı da etkilidir. Eczanelerde hatta bakkal dükkanlarında bile bulabilirsiniz. Ancak özellikle evde küçük çocuk veya evcil hayvan varsa sadece belli başlı bölgelerde ve dikkatli şekilde kullanın.

Yarım bardak su (100 ml) ve 2 yemek kaşığı (20 gram) borik asidi karıştırın. Bir parça ekmeği bu karışıma batırıp ıslatın ve hamam böceği gördüğünüz alanlara koyun. Bir diğer seçenek ise üç ölçü borik asit ile bir ölçü şekeri karıştırıp banyo ve mutfak köşelerine serpiştirmektir (köşelere, oluklara, mobilyaların arkalarına ve benzeri kuytu yerlere). Şeker, avınızı çekmek için bir yem görevi görecek borik asit ise onu öldürecektir.

Sinekleri öldürmek için doğal yöntemler

Sinekler çöplerin ve bulaşıcı hastalıkların olduğu yerlerde yaşayan korkunç bir baş belasıdır. Sineklerin gelmesini engellemek için evinizi dip bucak temizlemenin haricinde evde uygulayabileceğiniz oldukça etkili başka çözümler de vardır.

Aromatik bitkiler

Aynısafa çiçeği ve naneyi pencere ve kapılara yakın yerlere koymak sinekleri uzak tutmak için size yardımcı olabilir. Kurutulmuş veya taze dalları kullanabilirsiniz. İyi haberse şu ki, sinekleri uzak tutarken aynı zamanda evinizin mis gibi kokmasını sağlar.

Yağ esansları

yağ esansları

Kendi ferah sinek kalkanınızı yapmak için ihtiyacınız olan şeyler küçük bir su şişesi ve pamuklu bir bezdir (eski bir mutfak süngeri veya bir parça sargı bezi işinizi görür).

Aşağıdaki yağ esanslarının her birinden yirmişer damlayı bir şişeye dökün.

 • Lavanta
 • Okaliptus
 • Nane
 • İdris otu

Bez parçasını şişenin içine yerleştirin ve ıslanmasını sağlayın. Kapağını kapatın ve bir gün boyunca bekletin. Daha sonra sineklerin bulunduğu bölgede kapağı açın. Sinekler kaybolduktan sonra şişenin kapağını kapatarak sıvıyı muhafaza edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Kullanılmasının tek nedeni keskin kokusu değil aynı zamanda sahip olduğu doğal antiseptik özelliğidir.

 • Gerekli malzemeler yarım bardak (125 ml) elma sirkesi ve 20 damla okaliptüs yağ esansıdır.
 • İstenilen her yüzeyde kullanabilirsiniz. Örneğin, yemek hazırlamadan önce tezgah üstünü veya yemekten önce masayı bununla silebilirsiniz.

Bitkisel sprey

Eğer elinizde yağ esansı yoksa bu oldukça iyi bir alternatiftir.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • Yarım bardak (125 ml) tuvalet ispirtosu
 • 2’şer yemek kaşığı nane, lavanta ve idris otu (20 gram)

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri iki dakika kaynatın. Ardından soğumaya bırakın ve süzün.
 • Elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine aktarın ve istediğiniz yüzeyde kullanın.
 • Bunu dilediğiniz her yer için, hatta cildiniz için bile kullanabilirsiniz.

 

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et