Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Çiçek Bakarken Nelere Dikkat Edilmeli…

Evlerimizde bulunan saksı çiçekleri yaşam alanlarımızı süsleyen, her baktığımızda bizi mutlu eden kolaylıkla duygusal bağ kurabildiğimiz bitkilerdir. Ev dekorasyonumuzun bir parçasıdır ve evlerimizin daha sıcak ve samimi görünmesini sağlar. Çiçek bakımı ile ilgili küçük ipuçları saksı bitkilerimizin daha sağlıklı olmasını ve uzun yıllar bizimle yaşamalarını sağlar.

Çiçek Bakımında Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!
Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır, Evde Çiçek Bakımı, Türlerine Göre Çiçek Bakımı

Her çiçeğin yaşam alanlarına en uygun yerde tutulması, düzenli çiçek bakımı yapılması gerekir. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu nem, güneş ışığı, sıcaklık gibi değerler farklıdır. Çiçeklerin ihtyaç duyduğu bu özelliklerin sağlanması çiçek bakımının olmazsa olmazıdır. Ancak bazen elinizden geleni yaptığınızı düşünseniz de saksı bitkiniz bir süre sonra canlılığını kaybeder. Bu durumda çiçek bakımı ile ilgili tavsiyeler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Güneş ışığı

https://static-dergi.milliyetemlak.com/dergi/wp-content/uploads/2018/01/%C3%A7i%C3%A7ek-bak%C4%B1m%C4%B1-4.jpg

Çiçekler geldikleri çevrenin şartları farklı olduğundan değişik ışık ihtiyaçlarına sahiptir. Bazı bitkiler direkt güneş ışığı isterken bazıları gün ışığını bazıları ise gölge alanları ister. Örneğin çiçekli bitkiler az miktarda direkt güneş ışığı sever, yeşil bitkileri direkt güneş ışığı almayan yerleri hatta bazı çeşitleri gölge yerleri sever, kaktüs gibi bitkiler ise bol güneş ışığı sever.

Evinizdeki saksı çiçeğinin solgun yaprakları varsa, yaprakları arasında büyük boşluklar varsa ve alt tarafındaki yapraklar sararıp dökülüyorsa saksı bitkiniz yeterince ışık alamıyor olabilir. Böyle durumlarda çiçeğinizi evin daha çok güneş alan bir yerine taşımanız sorunu çözüp çiçeğinizi sağlığına kavuşturmaya yetebilir. Eğer bitkinizde kahverengi lekeler varsa ve yaprakları kuruysa bitkiniz muhtemelen direkt güneş ışığı alıyor ve bu ona zarar veriyordur. Bu durumda bitkinizi pencere kenarından iç alanlara doğru taşımanız ya da direkt güneş almayan örneğin kuzey cephesine bakan bir cama götürmeniz gerekir.

Nem

https://static-dergi.milliyetemlak.com/dergi/wp-content/uploads/2018/01/%C3%A7i%C3%A7ek-bak%C4%B1m%C4%B1-3.jpg

Her bitkinin yaşayabilmesi için belirli bir miktar neme ihtiyacı vardır. Evinizde her mekan farklı nem seviyesine sahiptir. Banyo evin en nemli ortamıdır. Mutfak onu takip eder ve oldukça nemli olabilir. Salon ve oturma odası ya da yatak odaları daha az nemli alanlardır. Koridorlar ise genellikle en kuru alanlardır.

Kışın ısıtıcıların çalışmasıyla birlikte evdeki nem oranı oldukça düşer. Eğer bitkinizin yaprak uçları kahverengiye döndüyse veya yaprakları solgun ve sarı kenarlıysa, yapraklarda dökülme gözlemliyor ve çiçekleri buruşuk buluyorsanız, muhtemelen eviniz çok kuru ve bitkiniz yeterince nem alamıyor demektir. Bu durumda bitkinizi daha nemli bir odaya taşımak ya da çiçeklerin yapraklarını su spreyi ile nemlendirmek gerekir.

Besin

https://static-dergi.milliyetemlak.com/dergi/wp-content/uploads/2018/01/%C3%A7i%C3%A7ek-bak%C4%B1m%C4%B1-2.jpg

Bitkinin besini, olmazsa olması gübredir. Bitkiniz yeterli minaralleri alamazsa düzgün büyüyemez, canlılığını yitirir ve hastalıklara yakalanma ihtimali artar. Eğer bitkinizin solgun yaprakları var, yavaş büyüyor ya da alt yaprakları dökülüyorsa bitkiniz yeterli besin alamıyor demektir. Bu durumda çiçekçilerden ya da marketlerden alacağınız gübreyi tavsiye edilen miktarda bitkinizin toprağına koymanız gerekir.

SAKSI ÇİÇEĞİ BAKIMLARI NASIL YAPILMALI? Türlerine Göre Saksı Çiçeği Bakımları

ORKİDE BAKIMI

ORKİDE BAKIMI


Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır? Çiçek bakımı nasıl olmalıdır?
Çiçek Bakımı,Sulama,Böceklenme,Toprak Ekleme,Saksı Değişimi,Vitamin Desteği,Gübreleme nasıl olmalıdır?

Orkidelerin toprağı genelde ağaç kabuğundan oluşur ve bitki gerekli besinin %80’ini hava ve ışıktan alır,
bu nedenden dolayı orkidenizi aydınlık gün ışı alabilecek kapalı bir mekanda barındırmanızı tavsiye ederiz.
Yaz aylarında asla cam arkasından direk güneş almamasına dikkat ediniz.Bitkinizi haftada 1 kere özel sulama
kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde
ki tüm suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız. Altında su tabağı olmaz ise
vereceğiniz suyu ağaç kabukları çekmeden alta geçecektir. Altında su verirken bir kab olmasına özen gösteriniz.

Not: Kap içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir.
Orkide bakımı,orkide çiçeği bakmı,orkide,orkide anlamı,orkide çiçeği anlamları,orkide çiçeği satın al
 

MANDALİNA AĞACI BAKIMI

MANDALİNA AĞACI BAKIMI

Mandalina Hakkında:Toprakta derine uzayan sağlam bir kök yapısı, ince ama dikine boylanan bir gövdesi vardır. Düzgün yapılı dallarında koyu yeşil renkli, portakalınkinden küçük ve sivri, üzeri parlak ve düz olan yaprakları yer alır. ilkbaharda ağacın bir yıllık sürgünlerinin ucunda ya da yaprak koltuklarında açan çiçekleri beyaz renkli ve çok hoş kokuludur. Bu çiçekler, mandalina türlerine göre sonbahar başı, ortası ve sonunda olgunlaşıp mandalina meyvesine dönüşür.

Mandalina Ağacı Bakımı: Mandalina ağacı turunçgiller ailesinden olduğu için belli dönemlerde sulanması gerekir.Haftada 1 kere bir su bardağı kadar su verilmelidir.Ağaç meyvelerini döktükten sonra budanmalıdır.Bu sayede bir sonraki meyve oluşumu daha gür ve canlı olacaktır.

Mandalina ağcı satın al, mandalina ağacı, mandalina ağacı al, mandalina ağacı resim
 

LİMON AĞACI BAKIMI

LİMON AĞACI BAKIMI

LİMON AĞACI BAKIMI:

Limon ağacı turunçgiller ailesinden olduğu için belli dönemlerde sulanması gerekir.Haftada 1 kere bir su bardağı kadar su verilmelidir.Güneş ışığı alacak bir yere konulmalıdır.Meyveleri olgunlaştıktan sonra yaprak dökmesi normaldir. Yapraklarını döktükten sonra budanması gereklidir.Bu sayede bir sonraki meyve oluşumu daha gür ve canlı olacaktır.Saksı dibinde su tahliye delikleri olmalıdır. Toprak için fazla gelen su tahliye olmalıdır.Aksi taktirde kökleri çürüme yapabilir.

MENEKŞE BAKIMI

MENEKŞE BAKIMI

Çiçeklenmesi için olabildiğince fazla ışık görmesi gerekir, ama bu ışık direk güneş ışınları olmamalıdır.
Menekşeler ışıklı ortamları severler, fakat direk güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir.Toprağı sürekli
nemli tutulmalıdır.Haftada en az 2 kez sulanmalıdır.Sulama sırasında yaprak ve çiçeklerine su değmemesi
gerekir. Aksi taktirde yaprak ve çiçeklerinde lekeler oluşur.

AREKA BAKIMI

AREKA BAKIMI

Her daim yeşil kalan evlerin ve ofisleri süsleyen areka.Direk gün ışığına çok fazla gerek duymayan bir bitkidir.
Kış ve yaz ayları oda sıcaklığında bakılmalıdır. Haftada bir kez sulanmalıdır.Güneş gören kısımlarında eğilmeler oluşacaktır.
Bunu önlemek için çiçeğin diğer kısımları ile yön değiştirilmelidir.

BENJAMİN BAKIMI

BENJAMİN BAKIMI

Benjamin bitkisi, alternatif ışık kaynaklarından da beslenebilir, bu nedenle direkt olarak güneş ışığı istemez. Hangi mevsimde olursa olsun, bulunduğu ortam, oda sıcaklığında olmalıdır. Direk güneş ışığına maruz kalan bölümlerde ışığa doğru eğilmeler gerçekleşebilir. Belli dönemlerde çiçeğin yönünü değiştirmek, bu eğilmeleri engelleyebilir. Haftada bir kez sulanmalıdır. 6 ayda bir vitamin takviyesi yapılabilir. Genel olarak yaprak dökmeleri normaldir.

BONSAİ BAKIMI

Bonzai bakımı,bonzai çiçeği, bonsai bakımı

İç Mekan Bonsailer Nasıl Bir Ortamda Yetiştirilmelidir?

İç mekan bonsailer, direkt güneş ışığı almadan aydınlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bonsai, havadar ve nemli bir ortamda bakılmalıdır.
Bonsai Bakılan Ortamın Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Bonsai’nin ortam sıcaklığı 22 dereceyi geçmemelidir. Yaz aylarında Bonsai’yi sıcaktan koruma amaçlı evi sıklıkla havalandırmanız gerekmektedir. Kış aylarında ortamın kuru olması, yapraklarını dökecektir. O yüzden kış bahçesi ya da cam önünde muhafaza edilmelidir
Bonsai Neden Çok Yaprak Döker?

Bonsai sorunlarından biri hızla yaprak dökmesidir. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri yanlış sulamadır.
Bonsai Nasıl Sulanmalıdır?

Bonsai’yi yağmurlama tekniğiyle sulamak gerekir, aynı zamanda saksı altındaki fazla su drene edildikten sonra, yaklaşık 30 dakika sonra tekrar aynı şekilde sulanmalıdır. Böylelikle toprak tamamen nemlenecek ve kök çürümesi engellenecektir.
Bonsai Çürümeye Başladıysa Tekrar Nasıl Sağlıklı Hale Getirilir?

Bonsai’nin çürümeye başlamış ve çürümüş köklerin temizlenmesi gerekir.

DİEFENBAHYA (DİFENBAHYA) BAKIMI

http://www.cicekleringucu.com/image/data/Saksi_Cicekleri/buyuk-boy-diefenbahya.jpg
DİEFENBAHYA (DİFENBAHYA) BAKIMI

Difenbahya ev ve işyerlerinde büyütülmesi çok basit bir bitkidir.Uzun ve geniş yaprakları mevcuttur.Difenbahya rahat gelişebilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.Yaz aylarında haftada 2 kez sulanmalıdır. Kış ayları ise haftada 1 kez yeterlidir. Yılda bir kez gübreleme yapılabilir.

 ANTORYUM BAKIMI

 ANTORYUM BAKIMI

Antoryum en basit çiçek bakımına sahiptir. Genel olarak kırmızı çiçeklere sahiptir. Haftada 2 kez sulanması yeterlidir. Direk güneş ışığından korunmalıdır. Kuruyan yaprak ve çiçekler kesilmelidir. Yılda 1 kez vitamin takviyesi yapılabilir.mı, çiçek bakımı

GUZMANYA BAKIMI

GUZMANYA BAKIMI

Guzmanya doğrudan güneş ışığına gerek duymayan bir saksı çiçeğidir. Genel olarak kırmızı çiçeklere sahiptir. Haftada 2 kez sulanması yeterlidir. Direk güneş ışığından korunmalıdır.Yılda bir kez vitamin takviyesi yapılabilir. Guzmanya çiçeği genel olarak yaz ayları çiçek açar. Kış aylarında soğuktan korunmalıdır.
 

KALANŞO BAKIMI

KALANŞO BAKIMI

Tüm dünyada sevilerek yetiştirilenbir bitkidir kalanşo.Sevilme nedeni minik minik bir çok çiçeğinin buket oluşturması yanında kolay bakımı ve uzun süre çiçekli kalmasıdır.İyi drenajlı toprakları sever. Kaktüsler için hazırlanmış toprak karışımı veya torf – kum karışımı yetiştirme ortamı olarak kullanılabilir.Yüksek sıcaklıklardan pek hoşlanmaz, yazın açık alanlara taşınabilir, yalnız soğuklar gelmeden tekrar içeri alınmalıdır.Kalonşe etli yapraklarında su depolar bu yüzden fazla suya ihtiyaç duymaz. Yazın toprak yüzeyi hafif kuruyunca sulanmalıdır

ATATÜRK ÇİÇEĞİ BAKIMI

ATATÜRK ÇİÇEĞİ BAKIMI

Atatürk çiçeği en iyi aydınlık, ancak doğrudan güneş almayan yerlerde yetişir. Günde en az 6 saat gün ışığı alması gelişimi için şarttır. Atatürk çiçeğinin parlak renkleri uzun sürsün isteniyorsanız gündüz sıcaklığının 21 derece üzerine çıkmamasına dikkat edin. Saksılar kalorifer peteği, klima, şömine ve sobalardan uzakta bulunmalıdır. Atatürk çiçekleri orta derecede nemli toprakları severler. Saksınızı toprak yüzeyi kuruduğu zaman sulayın. Saksıyı sularken çok önemli nokta tabakta su bırakmamaktır. Mevsimlik bir çiçektir yapraklarını dökmesi çok normaldir.

YUCCA(YUKA) BAKIMI

YUCCA(YUKA) BAKIMI

Yuka Bitkisi HakkındaYuka bitkisi ülkemizde yetiştiriciliğinin yaygınlaştığı, salon ve ofis bitkilerindendir. Dekoratif yaprakları için yetiştirilirler. Yaprakları parlak yeşil, iç kısımlara doğru biraz daha açık renkli, geniş şerit şeklinde, dekoratif bir iç mekan süs bitkisidir. aydınlık ancak direk güneş ışığı almayan yerlerde yetiştiriciliğini yapın. Direk güneş ışığı bitkinin dekoratif yapraklarına zarar verecektir. Ayrıca çok güneşe maruz kalması durumunda bitkinin yapraklarında sararmalar meydana getirir. Yuka bitkisi nem gereksinimi yüksek olan bir bitkidir. Yapraklarının güzel görünmesi ve gelişmesi için ortamın nemli olması gerekir. Yazın çok sıcak havalarda yapraklarına bol bol klorsuz su püskürtmeniz gerekmekte. Yapraklarını nemli bir bezle de dikkatli ve zarar vermeden silebilirsiniz.Yazın bolca suya gereksinim duyar. Toprağı nemli kalmalıdı.fis çiçeği, 

SPATİFİLYUM(SPATİ) BAKIMI

http://www.cicekleringucu.com/image/data/Saksi_Cicekleri/Spathiphyllum.jpg
SPATİFİLYUM(SPATİ) BAKIMI

Spati adı da verilen Spatifilyum bitkisi, dolaylı ışıklardan faydalanır, doğrudan ışığa gereksiniz duymaz. Ancak güneş ışığını gören kısımları ışığa doğru bir eğilim gösterdikleri için, sakısyı arada bir çevirmek ve bu eğilimlerin dengeli bir şekilde olmasını sağlamanız gerekir. Spati bitkisi hava akımlarından çabuk etkilendiği için çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda bulundurulmamalıdır. Yılda en az bir kere topraktan vitamin ve mineral desteği yaparak besin verilmelidir. Saksı değişimi ise sıcakların başladığı mayıs ayında yapılmalıdır.Havanın soğuk olduğu kış aylarında bitkiyi mümkün oldukça az sulamalısınız. Yazın ise suya ihtiyacı artacağından daha fazla sulamalısınız.

DRACAENA MARGİNATA BAKIMI

http://www.cicekleringucu.com/image/data/Saksi_Cicekleri/Dracinna.jpg
DRACAENA MARGİNATA BAKIMI

Dracaena Marginata bakımı çok kolay, ihmallere dayanıklı, sulama düzensizliklerinde (çok aşırı susuz kalmadıkça) büyümeye devam eden, yetersiz gün ışığına bile uyum sağlayan bir süs bitkisidir.
Yaprakları genelde kızıl çizgili olup yeşil renk daha hâkimdir. kuvvetli güneşte yetişirse bordo kızıl renkler hakim olur. Dracaena Marginata Colorama cinsinin yaprakları yeşilden çok pembeli ve sarımsı çizgili olur.İlkbahar ve yaz boyunca toprak nemini kaybedince (ama kupkuru olmadan önce) sulamalısınız. Sulama sabahleyin yapılmalı.Fazla uzarsa kısaltabilirsiniz. Budanan bir dal, uç kesik kısmına yakın birkaç filiz çıkarır, çok dallı olur.

AÇELYA BAKIMI

http://www.cicekleringucu.com/image/data/Saksi_Cicekleri/kirmizi-acelya.jpg
AÇELYA BAKIMI

Açelya bitkisi doğrudan ışığa gerek duymadan aydınlık ortamda yaşayabilir..Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz.Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır.Su bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır.
Yılda bir kez vitamin takviyesi yapılabilir.

SUKULENT BAKIMI

SUKULENT BAKIMI

Sukulent dikensiz bir kaktüs türüdür. Suyu çok fazla sevmez, çünkü kendi suyunu yaprağı içinde depolayabilir. Ortalama 15-20 gün susuz kalabilir.15-20 günde bir hafif bir şekilde sulaması yapılmalıdır.Aydınlık ortamı sever. Yılda bir kez çiçekleri olur. Radyasyonu toplama özelliği olan sukulent,evinize ve ofisinize estetik bir boyut kazandıracaktır.Sukulent çok hızlı uzayan bir bitkidir.

Sukulent Çoğaltma: Sukulent bir çok çeşiti mevcuttur. Hemen hemen hepsinin çoğaltılması aynı şekilde yapılır. Çiçeğin kopan yaprakları
toprak üzerine bırakıldığında çiçek kendiliğinden köklenme yapacaktır. Kök oluşumu tamamlanınca dikim yapılabilir.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.