Euro 2024 Neden Türkiye’ye Verilmedi ?EURO 2024 İçin Çirkin Pazarlık…!

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, 2024’ün neden ’ye verilmediğiyle ilgili olarak, “’de düzenlemenin bazı riskleri vardı” dedi…!

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, 2024’ün neden ’ye verilmediğiyle ilgili olarak, “’de düzenlemenin bazı riskleri vardı” dedi. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, EURO 2024’ü düzenleme hakkının ’ya verilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. UEFA Başkanı Ceferin, “Prosedür şeffaftı. Oylama demokratik oldu. Her demokratik karar, haklı bir karardır. Söyleyebileceğim tek şey fantastik bir EURO 2024 bekliyorum. İki ülkeden yalnızca biri EURO 2024’ü düzenleyecekti. Ayrıca, değerlendirme raporu sonucunda Türkiye’de düzenlemenin bazı riskleri vardı. Türkiye’nin insan hakları aksiyon planı eksikti. Otel kapasitesi limitliydi. Birçok şehir için bazı endişeler vardı” diye konuştu.

(İHA)

EURO 2024 için çirkin pazarlık…!

Daha önce EURO 2020’ye ev sahipliği için karşı karşıya gelen İngiltere ve ’nın çirkin oyunu ortaya çıktı. İngilizler’in EURO 2024’ü Almanlar’ın alması karşılığında 2020’nin Londra’ya verilmesi için anlaşma yapıp lobi güçlerini kullanarak tamamen Almanlarla birlikte çalıştığı belli oldu.

Türkiye’nin EURO 2024 ev sahipliğini kaptırdığı Almanya’nın projesiyle değil, kulis ve lobi gücüyle turnuvayı aldığının önemli bir kanıtı ortaya çıktı. 2014 Eylül ayında EURO 2020 finallerinin kendi ülkelerinde yapılmasını isteyen Almanya ve İngiltere, Londra-Münih rekabetini bir kenara bırakma karşılığında EURO 2024 için daha Türkiye’nin başvurusu dahi olmadan anlaşmaya varmış…

Almanya Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Helmut Sandrock’un o dönem Alman basınına da doğruladığı anlaşmaya göre İngiltere, 2020 finallerini Londra’ya alması üzerine lobi gücünü Almanlar için seferber etti ve 2024 için Almanlarla birlikte çalıştı.

12’ye 4 gibi adaletsiz bir oy dağılımının ortaya çıkmasında İngilizlerin gücünün önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor. EURO 2024 projesi 2016’ya göre çok daha gelişmiş olan Türkiye, ile EURO 2016 için rekabet ettiği dönemde UEFA Başkanı Michel Platini’nin desteğini alan ’ya dahi yalnızca 8’e karşı 7 oyla kaybetmişti.

“TÜRKİYE KAZANSA SEMBOL OLABİLİRDİ”
İngilizlerin ünlü kanalı BBC’nin yorumcusu Matt Price, ev sahibi açıklanır açıklanmaz yaptığı yorumda Türkiye’nin teklifine sempati duyduğunu ve kaybettikleri için üzüldüğünü söyledi.

Price, “Almanya’da olması da güzel ama Türkiye’nin teklifine sempati duyuyordum. Katar’ın 2022 Kupası’nı yapabildiği bir ortamda Türkiye’nin Şampiyonası’nı düzenlemesi en az onun kadar güzel ve gelecek adına bir sembol olabilirdi. Tıpkı ‘Birlikte paylaşalım’ sloganındaki gibi” ifadelerini kullandı. (Sabah)

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja