Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? Etkili Mi?

Ertesi gün hapı nedir? Nasıl Kullanılır? İsimleri Nelerdir?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşmiş cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir. Ertesi gün hapı fiyatları 80-100 TL arasında değişmektedir. Farklı markalarda ertesi gün hapları bulunmaktadır.

Ellaone, Prevan, Nor Levo

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, temel olarak yüksek miktarda progesteron hormonu içeren haplardır. Korunmasız cinsel ilişkinin ardından alındıklarında gebeliğin gerçekleşmesine engel olurlar.

Bu haplar hem yumurtanın rahme tutunmasına engel olan hem de döllenmesini zorlaştıran haplardır. Temel olarak cinsel saldırı, kondom yırtılması veya korunmanın unutulması gibi acil vakalarda gebelik önleyici olarak kullanılmaktadır.

Ertesi gün hapı rahim iç yapısını gebeliğe elverişsiz bir hale getirerek ve spermlerin rahim içine geçmesini engelleyerek  rahim içerisinde gebeliğin oluşmasını engellemektedir.

Ertesi gün hapları çeşitlilik göstermektedir. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları, etkili ve güvenilirdir. Ancak östrojen içeren ürünlerin kullanımının ardından damla tarzında kanamalar meydana gelebilmektedir. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı gibi ürünler ise bulantı ve kusmaya yol açmaz.

Bununla birlikte yapılan araştırmalar, ertesi gün haplarının %75 gebelikten koruduğunu ortaya koymuştur. Kullanımı ise korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken alınırsa etkisi ve güvenilirliği o kadar etkili olabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Olabildiğince hızlı şekilde, ağız yoluyla alınır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen hamileliklerin yaşanmaması için yalnızca acil ve gerekli durumlarda kullanılması gereken yöntemlerdir.

Günün herhangi bir saatinde, yemekten önce, yemek sırasında ya da sonrasında alınabilmektedir. Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişkinin ardından, olabildiğince kısa sürede alınması gerekirken, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlaç kutusunda iki adet tablet bulunmaktadır. Bu tabletler aynı anda içilmelidir. Eğer ilaçları kullanıldıktan 3 saat sonra kusma ya da ishal söz konusu olur ise hapların yeniden alınması gerekir.

Bu hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma yöntemi değildir. Hapı aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşarsanız gebe kalma olasılığınız vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra, bir sonraki adet dönemine kadar cinsel ilişki sırasında engelleyici (kondom ve benzeri) yöntemler kullanılmalıdır. Ertesi gün hapı, devamlı kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu nedenle de devamlı ve sık sık kullanılması uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Ertesi gün hapının aşırı kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden acil olmadığı sürece ve yılda 3’ten fazla alınması önerilmemektedir. Doğum kontrol yöntemleri arasında size uygun kontrol yöntemi doktorunuza danışarak tercih etmeniz gerekir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanan kadınların arasında yaklaşık %16 kadarı kusma, mide bulantısı ve düzensiz kanama gibi yan etkiler rapor etseler de bu ilaçların neden olduğu en temel yan etki adet düzensizliğidir. Ertesi gün hapının içeriğindeki maddeler, alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bunun dışında ertesi gün hapının kullanıldığında farklı bir ilaç kullanılıyor ise, ertesi gün hapı ve kullanılan diğer ilaç etkileşime girebilmektedir. Bu da bazı yan etkilerin daha yoğun görülmesine neden olmaktadır.

Ertesi gün hapının en yaygın yan etkileri;

 • Mide bulantısı
 • Ara kanamalar
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet

Bu yan etkiler, ertesi gün hapı kullanımı ardından 3 gün boyunca görülebilmektedir. Adet düzensizliği ise bir ay ya da bir kaç ay sürebilmektedir. Bu yan etkiler her kadında görülmezken, ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama meydana gelmez ise bu gebe olduğunuz anlamına da gelmemektedir.

Ara kanamalar kimi zaman damla tarzında ya da düzensiz şekilde meydana gelebilir. Kimi zaman adet tarihinde değişimler görülebilmektedir. İlacın bir diğer yan etkisi de adetin beklenen tarihten birkaç gün önce ya da sonra yaşanmasıdır. Fakat adet kanamaları beklenen tarihten daha geç gerçekleşir ise mutlaka gebelik testi yaptırmak gerekir.

Ertesi gün hapı nasıl işe yarar?

Gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu yumurtlamak üzere olduğunuz günlerde bile ertesi gün hapı gebeliği önlemek konusunda etkilidir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı ertelemek şeklinde etki gösterir. Bu sayede siz yumurtlayana kadar üreme sisteminizdeki sperm, yumurtayı dölleme kapasitesini kaybedecektir. Gebelik önleme hapları, mevcut olan bir gebeliği sonlandırmaya yaramazlar.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

 • Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinde sorun çıkması
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatifle ilgili sorunların yaşanması
 • Spiralin yerinden oynaması
 • Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden oynaması
 • Doğum kontrol hapını almayı unutmak
 • Tecavüz

Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı kullanılabilmektedir. Ertesi gün hapı bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Ertesi gün hapının yerine kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri ise genelde şu şekilde sıralanır:

 • Kondom
 • Spiral
 • Diyafram
 • Doğum kontrol hapları, impilantları, iğneleri
 • Tüpleri bağlatma

Ertesi gün hapı sizi cinsel hastalıklardan korumaz

Kondom gibi doğum kontrol yöntemleri, gebeliği önlemenin yanında, cinsel hastalıklara karşı da aktif bir koruma sağlarlar. Oysa ertesi gün haplarının tek işlevi, gebeliğin başlamasına engel olmaktır. Spiral ve doğum kontrol hapları gibi diğer yöntemlerde olduğu gibi, bu haplarla da hastalıklara karşı korunma sağlanamaz.

Cinsel ilişkiye girdikten sonra ertesi gün hapını alımı, olası gebeliğe engel olur fakat hastalıklar konusunda bir koruma sağlamayacaktır.

Ertesi gün hapları kullanımından önce bir doktora danışılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı İsimleri Nelerdir?

Preven Acil Doğum Kontrol Kiti

Östrojen ve progesteron içerir. İçinde hamilelik testi ve 4 tane acil doğum kontrol hapı vardır. İlişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Hapların 12’şer saat arayla alınması gerekir. Yumurtlamayı geciktirerek hamileliği önler. Yumurta salınmış ve döllenmişse, hap ilgili dokular ve rahim tabakasında değişiklikler yapmak suretiyle ceninin tutunmasını engelleyebilmektedir.

Önceki aylarda gerçekleşen bir cinsel ilişki nedeniyle hamilelik olasılığına karşı, hamilelik testi yapıldıktan sonra kullanılması gerekir. Gebelik durumunda hap işe yaramadıığı için preven ilacı hamilelik testiyle beraber satılmaktadır. Bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, memelerde hassasiyet ve alt karın bölgesinde ağrı gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Östrojen ve progesteron içeren kombine hapları, klasik migren ve daha önce damarda pıhtılaşma ve pıhtı atması durumu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Norlevo Acil Doğum Kiti

Sadece progesteron hormonu içerir. Kutusunda 2 hap vardır. Hapların korunmasız ilişki sonrası ilk 72 saat içinde önerilen şekilde alınması gerekir. İlk hap ilişkiden sonra hemen, ikincisi de ilkinden 12-24 saat sonra kullanılmalıdır. Norlevo, yumurtlamayı geçici engelleyerek etki gösterir. Bunun yanı sıra  sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesini ve döllenmiş yumurtanın da rahim duvarına yerleşmesini önleyebilmektedir.

EllaOne

Fransız HRA Pharma firması tarafından üretilen ve Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkerinde satılan hap, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmıştır. Kimyasal adı “Ulliprostalacetat” olan bu yeni molekül, ilişki sonrasındaki 5 gün içerisinde kullanıldığında gebeliği engelliyor. Hap, etkisini yumurtlamayı önleyerek ya da geciktirerek gösteriyor. EllaOne baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et