Erdoğan ve Zelenskiy’den Dikkat Çeken Ortak Açıklama!

Erdoğan- Zelenskiy’den ortak açıklama: Ukrayna’nın egemenliğini savunduk Kırımın ilhakını tanımıyoruz

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy, ortak basın toplantısı düzenliyor… Erdoğan “Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduk” dedi.

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy, ortak basın toplantısı düzenliyor…

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: 

“Konsey Toplantısı vesilesiyle yayınladığımız ortak bildiride de yayınlandığı üzere stratejik ortaklığımızı daha da tahkim ettik. Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduk.

Anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarı kardeşlerimizin hayat standartlarının iyileştirilmesi bizim için tarihi ve insani bir mesuliyettir. Kırım’ın ilhakını tanımama yönündeki prensip kararımızı bir kez daha teyit ettik.

Ukrayna’nın uluslararası toplumu Kırım konusunda bir araya getirmeyi hedefleyen girişimi Kırım Platformu’nu desteklediğimizi belirttik.

Mevcut krizin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde barışçıl, diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ukrayna’nın uluslararası toplumu Kırım konusunda bir araya getirmeyi hedefleyen girişimi Kırım Platformu’nu desteklediğimizi belirttik.

Son dönemde sahada gözlemlediğimiz endişe verici tırmanmanın bir an evvel son bulmasını, ateşkesin sürmesini ve ihtilafın Minsk Anlaşması temelinde diyalog yoluyla çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Donbass bölgesinde zor şartlarda istikrarın tesisi ve ateşkesin devamı noktasında üstlendiği görevi sürdürüyor, sürdürmelidir.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.