Erdoğan ve Putin’den Libya’daki Taraflara Koşulsuz Ateşkes Çağrısı

ve ’dan Libya’da taraflara koşulsuz ateşkes çağrısı

ve ’ın bugünkü ikinci görüşmesi sonrasında iki ülkenin Dışişleri Bakanları Çavuşoğlu ve Lavrov yaptı

lavrov çavuşoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün ikinci kez gerçekleştirilen görüşme sonrasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı yaptı. Açıklamada iki liderin Libya’da taraflara 12 Ocak Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece başlayacak koşulsuz bir ateşkes çağrısı yaptı.

İkili görüşmeye ilişkin açıklamasını dağıtacaklarını söyledi.

ÇavuşoğluBugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin 12 Ocak gecesi 00.00’da Libya’da ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunuyorlar” dedi.

Lavrov “’nin haksız saldırısı sonucunda İran vatandaşları ölmüştür. Son günlerde tırmanış gösteren Basra Kröfezi’ndeki gerginlikle ilgili iki devlet başkanımız da sorunlara barışçıl yollarla çözüm bulunmasında mutabakat sağlamıştır” dedi.

BMGK kararları doğrultusunda Libya konusunda bir yol haritası çizildiğini belirten Lavrov, “Libya’daki ihtilafın tüm taraflarına çağrıda bulunan iki devlet başkanı da Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece katiyen ve koşulsuz ateşkesin sağlanması çağrısında bulunmuşlardır” dedi.  Lavrov, Libya’daki sorunun çözümü için ve Rusya’nin hem Dışişleri Bakanlarına hem de Savunma Bakanlarına ilgili talimatların verildiğini söyledi. 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja