Enflasyon Kampanyası İleride Yapılacak Maaş Zammını Etkileyecek Mi?

Milyonlarca işçiye, emekliye, memura kötü haber. “Enflasyonla Topyekün Kampanyası” tutarsa enflasyonun geçici olarak düşmesi iyi bir gelişme olacak. Ancak , ve emeklinin yılbaşında alacağı maaş zammı ise otomatik olarak düşecek. Kampanya dışında tutulan vergilere de yüksek gelecek…!

Hazine ve Maliye Bakanı ’ın enflasyonu indirmek için başlattığı “Enflasyonla Topyekün Kampanyası” tutarsa enflasyon geçici olarak bir miktar azalacak ancak milyonlarca , ve emeklinin yılbaşında alacağı maaş zammı otomatik olarak düşecek. Buna karşılık kampanya dışında tutulan yeni yıl vergileri ise olağanüstü oranlarda zamlanacak. Bu nedenle kampanyanın ve emeklilere verilecek enflasyon zammını aşağı çekmek için özellikle yapıldığından endişe ediliyor.

İKİ KOLDAN VURACAK

Bakan ’ın önceki gün açıkladığı kampanya, memurların enflasyon farkıyla emeklilerin yeni yıl zammını iki koldan vuracak. Kampanyanın maaş zamlarında yol açacağı olumsuz etkilerden ilki, yılın sonuna kadar zamların durdurulmasıyla, ikincisi de özellikle fiyat endeksi (TÜFE) sepetinde yer alan mal ve hizmetlerde yapılacak yüzde 10’luk indirimle ortaya çıkacak. Bu sayede enflasyon geçici olarak düşürülebilirse, bu geçici düşüş milyonlarca çalışan ve emeklinin zammını kalıcı olarak aşağı çekecek.

HER ŞEYE GELDİ

yönetimi, bu yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarına konutlarda yüzde 45, sanayide yüzde 70’e varan oranlarda zam yaptı. Aynı şekilde fiyatlarına yılın başından bu yana yapılan zam yüzde 35’e ulaştı. İşin ilginç yanı konutlarda ve elektrik zamlarının yüzde 30’luk, doğalgazındaki zammın da yüzde 48’lik büyük kısmı ağustos, eylül ve ekim aylarında yapıldı. Zamlar bunlarla kalmadı; döviz kuru ve artışlarıyla iğneden ipliğe hemen her şeyin fiyatı arttı. Bu zamlar hem üretici fiyatlarını (ÜFE) hem de fiyatlarını birlikte vurdu.

ÜFE zamları yılbaşında ve taşıt vergileri başta olmak üzere tüm vergi ve harçlarla trafik cezaları gibi devletin kestiği cezalara gelecek zam oranlarını belirleyen ve ekim enflasyonuyla netleşen “yeniden değerleme oranını” yukarı itti.

Dolayısıyla yönetimi, yılbaşında vatandaşın üzerine yağdıracağı vergi ve ceza zammını garantilemiş oldu.

 

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.