Emekli Açlık ve Sefalete Mahkum Edilemez

  Türk -Sen Genel Başkanı Osman Özdemir; Emeklinin ekonomik sıkıntılarına dikkat çekti

Türk -Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, yaptığı yazılı ile, emeklilerin ekonomik olarak yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Özdemir açıklamasında şunları söyledi:

“31 Aralık sonu itibariyle 2020 yılı enflasyonu 'e göre %14,6 oldu. emeklisine yapılan zam %7,36. Temel gıda ürünlerinde ise;

Zeytinyağının kilosu 40 TL oldu yapılan zam %60, Ayçiçek yağını kilosu 20 TL oldu yapılan zam %80, Sebze ve meyvenin kilosu 6 TL oldu yapılan zam %50, Zeytinin kilosu 40 TL oldu yapılan zam %67, Peynirin kilosu 50 TL oldu yapılan zam %40, Gıda maddelerinde ana harcama kalemlerine %40'ın üzerinde zam yapılmasına rağmen yine 'e göre gıda da ortalama enflasyon %20,61 ?  ENAG'a (Enflasyon Araştırma Grubu) göre %36,72.  Enflasyon en büyük darbeyi emeklinin mutfağına vurdu. Zamlardan şaşkına döndük.

Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda emekli maaşlarına %7,36 zam yapılması, asla kabul edilemez.

Emeklinin hiçbir yan geliri yoktur, Evi yoktur, arabası yoktur. Faturalarına, pazar parasına yetmeyen maaşı ile torunlarına karşı mahcup, evdeşine karşı boynu bükük, bayramları bile unutmuştur. Bunca yıl ülkesine şerefle ve sadakatle etmiş emekliye bu reva görülemez.

Toplumun önderleri, aksakalları bu kadar hor görülemez.

Ömrünün kalan günlerinde İnsanca yaşayacak bir gelir standardına kavuşturmak; kamu kaynaklarını dağıtanların sadakası değildir. Analarının ak sütü helal olan geçimliğini emekliden esirgeyemezsiniz. 

Son on yılda emeklilere verilen zam asgari ücret kadar dahi olmamış, hatta asgari ücret en az emekli maaşından daha fazla olmuştur. Asgari ücretli baz alınarak bir beklenti ve kıyaslama yapmıyoruz. Ancak bugün asgari ücret üç bin seviyesine bile çıkarılmazken emekli aleyhine bir gerilemeyi ise anlamak mümkün değildir. Bu sebeple en azından asgari ücrete yapılan zam kadar zam istiyoruz. Buna bile razı olmayı; öğrenilmiş çaresizlik olarak iliklerimize kadar hissediyoruz”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.