Ekrem İmamoğlu; Kanal Projesi İstanbul’a İhanettir

İmamoğlu: Kanal İstanbul cinayet projesidir, bittiğinde İstanbul bitmiş olacak

İstanbul’un ev sahipliği yaptığı çalıştayında konuşan İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu İstanbul’a bir ihanet projesi bile değildir. Resmen bir cinayet projesidir. İstanbul için gereksiz bir felaket projesidir. Bu bittiğinde İstanbul bitmiş olacak” ifadesini kullandı.

Dünyadan ve Türkiye’den akademisyenlerin, sivil örgütlerinin ve yetkililerin katılımıyla İstanbul Merkezi’nde düzenlenen  Çalıştayı başladı.

İstanbul Deprem Çalıştayı”nda konuşan Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kanal İstanbul” projesine yüklendi. Kanal İstanbul’un sadece bir yolu ulaşımı projesi olmadığını vurgulayan İmamoğlu, projenin kentin hem karadaki hem de denizdeki ekolojik denge sistemini değiştirebilecek riskler içerdiğine dikkat çekti. İmamoğlu, “Göller, havzalar, alanları, yaşam alanları, yer altı suyu sistemi ve şehrin tüm ulaşım sistemi projeden kritik şekilde etkileniyor. arazilerinin yok olması bir yana, İstanbul Boğazı ile yeni açılacak kanal arasına oluşacak olan adaya 8 milyonluk bir nüfusun hapsedilmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu ucube projeyle, ülkenin deprem riski en yüksek bölgesine 8 milyon hapsedilmiş olacak” dedi. Kanal İstanbul’a harcanacak para ile ülkede birçok cazibe merkezi şehir, fabrika, ve iş imkanları yaratılabileceğine dikkat çeken İmamoğlu, “Açlık sınırındaki milyonlarca yurttaşımızın kendi yaşadıkları kent ve köylerinde istihdam edilebileceği bir diğer konudur. Özetle bu İstanbul’a bir ihanet projesi bile değildir. Resmen bir cinayet projesidir. İstanbul için gereksiz bir felaket projesidir. Bu bittiğinde İstanbul bitmiş olacak” diye konuştu.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.