Ekrem İmamoğlu Atatürk Anıtlarını Temizletiyor!

Anıtı Temizlendi!

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan ilk heykeli, dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla ekiplerince yıkanarak temizlendi.

İlk Atatürk Anıtı - İstanbul
İlk Atatürk Anıtı – İstanbul

Yıkanıp Temizlendi!

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan, bir süre etrafı metal perdelerle kapatılmış ilk Atatürk heykeli dün öğlen saatlerinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla ekiplerince yıkanıp temizlendi.

Metal Perdelerle Çevrili Duruyordu

İstanbul’daki ilk Atatürk Anıtı olan Sarayburnu’ndaki Heykel 2004 yılından beri metal perdelerle çevriliydi. Projesi ile birlikte Sarayburnu’nda platformda çalışacak işçiler için yatakhaneler yapılmış, malzemeler depolanmış ve vinçler kurulmuştu. projesinin 2013’te tamamlanmasına ve hizmete girmesine rağmen Atatürk Anıtının çevresi hala metal perdelerle kapalı olmasına tepkiler gelmişti. Atatürk Heykelinin içler acısı hali karşısında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) harekete geçmişti. Girişimler sonuç vermiş, metal perdeler yıkılmış, heykelin önü temizlenmişti. Atatürk Heykeli molozların içinden çıkartıldı.

İlk Atatürk Anıtı

Sarayburnu’ndaki Atatürk heykeli Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapıldı, 3 Ekim 1926’da Sarayburnu’na dikildi. İlk Atatürk Anıtı olan heykel, genç cumhuriyetin tarihsel kenti modern tarza heykellerle süsleme iradesinin adımıydı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.