Dünyanın İlk Kitap Kasabası!

Hay-on-Wye, Galler’in İngiltere sınırında bulunan, Wye nehri kıyısındaki iki bin nüfuslu küçük bir pazar kasabası ve topluluğu. Genellikle “Kitap Kasabası” olarak tanımlanan Hay-on-Wye, çoğunlukla ikinci el kitap satan 40’tan fazla kitapçıya ev sahipliği yapıyor.

Kasaba, her yıl mayıs ayı sonlarında dünyanın dört bir yanından yaklaşık 80.000 yazar, yayıncı ve edebiyat hayranını getiren Hay Literatür Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Her şey 1961 yılında Richard Booth’un Hay’daki ilk ikinci el kitapçısını eski bir yangın istasyonunda açmasıyla başladı.

Kasabadan birkaç güçlü adamla anlaştı ve onları kütüphanelerin hızla kapandığı Amerika’ya götürdü. Kapanan kütüphanelerden on binlerce kitap satın aldı ve bunları konteynerlere yükleyerek kasabası Hay-on-Wye’ye getirdi.

Zamanla kapanan diğer kütüphaneler Richard Booth’u aramaya ve kitaplarını kasabasına göndermeyi teklif etmeye başladı.

Booth’u başka kitapçıların da takip etmesiyle kasaba bir anda ünlenmeye başladı.

Bunda Booth’un şaka yollu, büyük tanıtım hamlesinin de payı vardı elbette.

Kasabayı bağımsız bir krallık, kendisini de kral ilan etmesiyle kasaba tüm dünyanın ilgisini çekmeye başladı

1970’lerde Hay artık uluslararası “Kitaplar Kenti” olarak bilinir hale gelmişti.

Bugün, kasaba yılda yaklaşık 500.000 turist ağırlıyor.

Hay’daki çok sayıda kitapçı aslında  “Dürüstlük Kitapçıları” olarak adlandırılan “Satıcısız” kitapçı ilkesi ile çalışıyor.

Bu kitapçılar, çoğunlukla kasabanın bir duvarındaki raflardan başka bir şey değil ve genellikle başında bir satıcısı yok.

İnsanlar ilgilendikleri kitapları seçiyor ve “Burada Öde” ya da “Lütfen paranızı bu kutuya atınız” yazan beyaz bir kart arkasındaki küçük kutuya paralarını atıyorlar.

Şehrin kalbinde yer alan 12. yüzyıldan kalma Hay Kalesi adeta bir açık hava kitap evi.

Kale duvarlarına istiflenmiş ahşap raflar kitaplarla dolu. Elbette başında bir satıcı yok.

Hay-on-Wye 1988 yılından bu yana, David Simon, Stephen Fry, Salman Rushdie ve Simon Singh gibi yazarların yer aldığı “Hay Edebiyat ve Sanat Festivali” ne ev sahipliği yapıyor.


2001’de Bill Clinton tarafından “Aklın Woodstock’ı” olarak tanımlanan festival son yıllarda genişleyerek müzik performanslarına ve film ön izlemeleri de yer vermeye başladı.

Eğer Festival’e katılmak isterseniz bu yıl 25 Mayıs Cuma günü başlıyor ve 4 Haziran Pazartesi günü sona eriyor…

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.