Dünya Sinema Tarihi ve İlk Yılları

Dünya ve Sinematograf’ın İcadı

Thomas Alva Edison 1894 yılında “Kinetoscope” adını verdiği icadını ’te  sergiledi. Kineteskop cihazı sadece bir insanın bir kutu içerisinden izlemesine imkân veriyordu.  Ayrıca Kineteskop’un çeşitli dez avantajları vardı. Bunlardan birisi de Kineteskop’un taşınamamasıydı. Fakat Kinetoskop cihazından etkilenen Auguste ve Louis Lumière kardeşler 1895 yılında “Cinematographe” adını verdikleri icatlarını dünyaya duyurdular.

THOMAS ALVA EDİSON

Tabi ki bu icadın ortaya çıkışında bugüne yapılmış birçok çalışmanın da etkisi büyüktür.  Sinematograf görüntüyü kaydediyor, bir perdeye yansıtıyor,  ayrıca filmleri de kopyalayabiliyordu. Auguste ve Louis Lumière kardeşlerin icatlarının dünyada ne bir etki uyandıracağından haberi yoktu. Sinemanın geçici bir heves ve bu cihazın sayısını bir an önce çoğaltarak bu geçici bozulmadan olabildiğince çok gösterim yapmak ve para kazanmak istiyorlardı.

 

 

Auguste ve Louis Lumière kardeşler

Sinematograf cihazını çoğaltan kardeşler, aynı zamanda operatörler eğiterek bu operatörleri dünyanın çeşitli yerlerine gönderdiler. Lumiere kardeşlerin amacı mümkün olduğu çok film çekerek bunları satışa hazırlamaktı. Osmanlı topraklarına da ayak basan operatörler günümüz sınırlarında ilk gösterimi gerçekleştirmişlerdi?

TÜRK SİNEMA TARİHİ İLE İLGİLİ YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ 

Türk Sinema Tarihi İlk Yıllar ve Fuat Uzkınay

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.