Dövizde Hareketlilik ne Olacak? Dolar Nereye Doğru Gidecek?

Dövizin hareketliliği seyir değiştirdi. Dolar nereye gidiyor?

Dolar

Son altı ayın en düşük seviyesine gerileyerek 7.07 TL’den işlem gören dolar/TL’nin gelecek hafta nasıl hareket edeceği merak konusu oldu. Geçtiğimiz haftada düşüş seyrini değiştiren Dolar/TL haftaya nasıl başlayacak? Dolarda düşüş devam edecek mi?

Ekonomik sorunlar ve salgın etkisiyle uzun süredir 7-8 TL bandında seyreden dolar/TL geçtiğimiz hafta son altı ayın en düşük seviyesi olan 7.07 TL’yi gördü.

Doların önümüzdeki hafta düşüş seyrini devam ettirip ettirmeyeceği ise merak konusu oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son raporuna göre, 29 Ocak’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 2 milyar 856 milyon dolar artışla 53 milyar 367 milyon dolara çıktı.

Pandemi döneminde bir ara 643 puan seviyesine kadar yükselen Türkiye’nin 5 yıl vadeli kredi temerrüt takas (CDS) primi ise 300 kritik puanın altına gerileyerek 295 seviyesine çekildi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon hedefleme stratejisi doğrultusunda sıkı para politikasına geçmesi ve ‘Gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya gideriz’ mesajlarının piyasalarda realize olmasıyla 2021 yılında dolar kurundaki zayıf seyir güçlendi.

Bu yaşanan gelişmelerin ışığında dolar/TL’nin hafif düşüş seyrini sürdüreceği yorumları geldi.

MERKEZ BANKASI’NIN YENİ HAMLESİ NE OLACAK?

Öte yandan Merkez Bankası yeni dönemde rezervlerini güçlendirme adına döviz alım ihaleleri açabilir.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, yabancı bir ajansa verdiği demeçte, “Önümüzdeki süreçte; Merkez Bankası olarak rezerv artırma stratejimiz içinde diğer ülke merkez bankaları ile swap anlaşmaları yapılması yer almamaktadır. Bunun yerine, uygulamakta olduğumuz sıkı para politikasına kararlılıkla devam etmek suretiyle güçlü bir dezenflasyonist sürecin oluşması ve kalıcı hale gelmesi sonucunda Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurtiçi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yaparak rezervlerimizi artıracağız” dedi.

Uzmanlar bu durumun gerçekleşmesi sonrası dolar kurundaki gevşemenin sınırlanabileceğini ifade etti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.