Dolar,Euro ve Altın Sert Düştü

Altın, ve sert düştü

/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamalarıyla dün yüzde 5’e yakın değer kaybederek 7,78’e kadar gerilemesinin ardından bugün 7,68 seviyesine kadar düştü.

Dün 8,20’nin üzerini test eden dolar/TL, ’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamalarıyla hızla düşüşe geçti. Dün yaklaşık yüzde 5 değer kaybeden dolar/TL, en düşük 7,8747’yi görmesinin ardından günü önceki kapanışın yüzde 4,4 altında 7,7966′dan tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 14.47 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 altında 7,7101’den işlem görüyor.

/TL, dün en düşük 9,1667 seviyesine kadar gerilemesinin ardından şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 7 azalışla 9,1285′den satılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara talebin arttığını belirten analistler, uluslararası piyasada ’nin risk priminin (CDS) 450 seviyelerinden 400’e kadar gerilediğine dikkati çekti.

tarihi düşüş yaşayarak kapanışını 4.64 TL’den tamamladı

Analistler, bugün yurt içinde Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık para ve istatistikleri, yurt dışında ise Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarının yanı sıra ’de enflasyon, İngiltere’de büyüme ve Avro Bölgesi’nde üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, yeni tip (Kovid-19) aşısı, ekonomik teşvikler, jeopolitik ve siyasi gelişmelere ilişkin haberlerin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja