Dolar,Euro Düşüşte İşte Son Durum…!

Son dakika! ne kadar oldu? Geriliyor… İşte ve kurunda son durum…!

kurunda yaşanan hareketlilik “ ne kadar” sorusunu gündemde tutmaya devam ediyor. /TL dün BDDK ve Merkez Bankası’nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise hükümetin aldığı önlemler ve ABD- arasındaki temaslar doların yönünü aşağı çevirdi.

Dolarda yaşanan hareketlilik merak konusu oluyor. Dolar/TL, ABD- gerginliği para politikasına ilişkin endişeler ve TL’deki değer kaybının şirketlere ve makro göstergelere zarar vereceği endişesiyle piyasalarda 7.24 ile zirveyi test ettikten sonra TCMB ve BDKK adımlarıyla güne düşüşle başlamıştı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Piyasalarda endişeler devam ediyor ancak son dönemde ilk kez sabah saatlerinde bir iyimserlikten bahsetmek mümkün. illikit piyasalarda yeni bir rekorun olmaması bile önemli. Türkiye ABD ilişkilerini etkileyecek konuları takip etmeye, siyasilerin söylemlerini izlemeye devam edeceğiz. Bugün için sınırlı da olsa bir iyimserlik mümkün” dedi.

Albayrak’ın Pazartesi itibarıyla adımların atılacağını söylemesinin ardından BDDK bankaların yurtdışıyla yaptıkları TL-döviz para swap işlemlerini bankaların yasal öz sermayesinin yüzde 50’siyle sınırladığını yarısı duyurdu. Ardından TCMB finansal istikrarın desteklenmesi ve etkin işleyişin sürmesi için TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıkladı.

SIKILAŞTIRMA İHTİMALİ GÖRÜLÜYOR

TCMB ayrıca zorunlu karşılık değişiklikleri de yaparken, yaklaşık 10 milyar TL, 6 milyar dolar ve 3 milyar dolar karşılığı cinsinden likidite sağlanmış olacağını da açıkladı. TCMB sonrasında haftalık repo ihalesi de açmayarak piyasayı likidite ihtiyaçları için faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 19.25’e yönlendirdi. Bankacılar TCMB’nin dün politika faizinden fonlama yapılmamasının önemine dikkat çekerken, dünü fonlama kompozisyonunu TCMB’nin likidite adımlarıyla sıkılaştırmaya gidebileceğinin ilk sinyali olarak görüyorlar.

Bankacılar benzer fonlama prensibinin devam etmesi halinde bankanın geçmişte de benzerleri görüldüğü üzere Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına gitmeden faiz artışına gitmiş olabileceğini belirtiyorlar. Bu kapsamda TCMB’nin bugün saat 11:00’daki repo ihalesi yakından izlenirken bankanın bugün de fonlamasını gecelik vadeye yönlendirebileceğini öngörüyorlar.

Hazine Müsteşarlığı ise dün borçlanmasının bir bölümünü vadeli 3 ay vadeli kısa tahvile kaydırdı. Hazine bugünkü ihale programını da değiştirerek ihale sayısını bire indirdi. Hazine talebi dikkate alınarak ve piyasaların desteklenmesi amacıyla ihraç edeceği değişken faizli tahvilin de yapısını da değiştirdi.

‘ENDİŞELERİ GİDERMEK ADINA ÖNEMLİ’

Bankacılar alınan önlemlerin zaman kazandırıcı ancak kuru yükselten stres unsurlarını tersine çevirecek nitelikte olmadığına değinirken adımların piyasalardaki endişeleri gidermek adına önemli rol oynadığını söylediler. Bankacılar yatırımcının görmek istediği adımlar anlamlı bir para ve maliye politikası sıkılaşması olarak özetliyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.