Dolar Kuru İçin Ünlü Ekonomistlerin Yorumu

Dolar kuru için ekonomist İbrahim Kahveci şunları söyledi: Başımız büyük belada

Dolar kuru geçtiğimiz gece biranda yüzde 12’lik bir artışla 6.40 TL seviyelerine kadar yükseldi. Yaşanan bu dolar kuru şokunu ekonomistler bir uyarı olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününü 5.77 TL seviyelerinde kapatan dolar kuru, piyasalarının açılmasıyla biranda 6.40 TL seviyelerine kadar yükseldi. Dolar kuru 60 kuruşluk bu yükselişinin ardından tekrar 5.80 TL seviyelerine kadar geriledi. Dolar kurundaki bu sert kırılganlığı ’nin önde gelen ekonomistleri değerlendirdi.

İbrahim Kahveci: Çöküş ülkeleri arasına girdik

Karar yazarı İbrahim Kahveci 6.40 TL’lere yükselen dolar kuruyla ilgili gazetesindeki köşesinde “Dün gece yaşanan sarsıntı bize bir kez daha yeni bir dalgalanma işareti verdi. Doların 5,75’den 5,45’e düşmesini düğün bayram karşılayan ağızlar birden sustu. Oysa temelde sorunlar çözülmedikçe dolar ha çıkmış, ha düşmüş ne fark eder.” dedi.

Meselenin sadece dolar kurundaki yükseliş olmadığını yazan Kahveci , , faizlerdeki problemlerle birlikte ülkemizin çöküş ülkeleri arasına girdiğini belirtti.

Çetin Ünsalan: Başımız belada

yazarı Çetin Ünsalan yaşanan dolar kuru şokuyla ilgili “paranaliz” internet sitesinde “başımız belada” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Sadece savaşı üzerinden bile bir söylemin karşılığı olarak bir gecede 6,40 TL seviyesine gelen dolar kuruyla birlikte ekonomimizin nasıl bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu bir kez daha gördüğümüzü belirten Ünsalan “Başımız belada ve daha da bela potansiyeli var. Siyasilerimiz ya da fikir önderlerimiz ne konuşuyor? Olmuş bitmiş seçimlerini… Sadece bu yaklaşım bile başlı başına bir bela. Yani kısaca başımız belada…” diye yazdı.

Murat Muratoğlu: Dolar kurunun fırlaması bir uyarıydı

kanalında ’de yaşanan ekonomik gelişmeleri ve piyasaları yorumlayan Murat Muratoğlu ise dolar kurunda yaşanan yüzde 12’lik değerlenmenin sadece bir uyarı olduğunu yazdı. Muratoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Hem faizleri indirip hem doları tutmaya çalışırsan, piyasalara para sürüp hiçbir şey olmamış gibi davranırsan, bu uyarının anlamını bile kavrayamamışsan savaşta kim vurduya gidersin. Ancak konuşursun. Mevcut ekonomi yönetimi ve sitiliyle dünya piyasalarında en fazla bir piyonsun.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.