Doğu Akdenizde Türk ve Yunan Orduları Karşı Karşıya! Yunanistan Savaş mı! Çıkarmak İstiyor?

Türk ve Yunan orduları doğu Akdenizde karşı karşıya

Yunanistan Navtex ilan ederek, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Girit Adası yakınlarında, askeri tatbikatlara başladı. , Yunanistan’ın tatbikatına yine tatbikatla karşılık verdi.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz‘de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisinin bulunduğu alana yakın bir bölgede tatbikat yapacağını açıklamasının ardından ’den yanıt geldi.

Türkiye, Yunanistan’ın tatbikatına yine tatbikatla karşılık verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’de müttefik ülke deniz kuvvetleri gemilerinin de katıldığı kısa süreli geçiş eğitimleri gerçekleştirileceği belirtildi.

Bakanlığın hesabından yapılan açıklamada “Türk ve Müttefik ülke deniz kuvvetleri gemileri tarafından 25 Ağustos 2020 günü, Doğu Akdeniz’de birlikte çalışabilirlik ve koordinasyonun geliştirilmesi maksadıyla kısa süreli geçiş eğitimleri icra edilecektir” ifadeleri yer aldı.

İşte o mesaj:

TİMES: ÇARPIŞMA RİSKİ VAR

BAE’nin Girit’in güneyi, batısı ve doğusundaki manevralarda yer alması için dört F-16 savaş uçağı gönderdiğini söyleyen Times, Yunan fırkateynlerinin ve F-16’larının da katıldığını ve 12 gün önce, Yunanistan ve bölgede ortak tatbikat yaparken, bir Türk fırkateyninin bir Yunan gemisiyle çarpıştığı olayın bir benzerinin yaşanması riskinin arttığını vurguluyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Times gazetesi, bu sırada ’nın Oruç Reis gemisinin bölge yakınlarında doğalgaz yatakları arama misyonunun Perşembe gününe kadar uzattığını aktarıyor. Times, geminin bölgeye Türk donanmasına ait beş geminin eskortu eşliğinde girdiğini ve ile Atina arasında çıkan krizini, diğer bölgesel güçleri de içine çektiğini belirtiyor.

MAAS ATİNA VE ’YA GİDİYOR

Doğu Akdeniz’deki sismik araştırmalar nedeniyle Türkiye ve Yunanistan arasında gerilen ilişkileri yumuşatmak amacıyla Dışişleri Bakanı Heiko Mass bugün önce Atina’ya ardından Ankara’ya gidecek.

DW Türkçe’nin haberine göre ise Maas Yunan ve Türk mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşerek, Akdeniz’deki gerilimin bir çatışmaya dönüşmemesi için arabulucuk yapacak.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de Berlin’de pazartesi günü düzenlenen toplantısında ’nın Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini önemsediğini kaydetti. Seibert, “Doğu Akdeniz, gerilime değil istikrara ihtiyaç duyduğumuz bir bölgedir” diye konuştu.

Berlin, krizin diplomatik yollarla çözümünde ısrar ederken ise bölgeye askeri destek sağlıyor. geçen hafta bölgeye bir savaş gemisi yollamıştı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, askeri destek ile Paris’in üyesi Yunanistan’ın yanında yer aldığı mesajının verildiğini belirtiyor.

: YUNANİSTAN’I TÜRK DONANMASININ ÖNÜNE ATANLARIN…

Oruç Reis gemisiyle yürütülen sismik araştırmalarla ilgili Navtex adı verilen duyurunun süresinin 27 Ağustos’a kadar uzatıldığını anımsatan , şöyle devam etti:

“Nokta mı, virgül mü? Buraya ben şimdi bir virgül koyayım. Çünkü bundan sonrası da bunun var. Türkiye’nin Uluslararası Denizcilik Örgütü kurallarına uygun şekilde yürüttüğü bu faaliyetlere karşılık Yunanistan yetkisiz şekilde ve şımarıkça bir edayla kendi Navtex mesajını yayınlamıştır. Her şeyden önce Yunanistan’ın bölgede böyle bir Navtex ilanına hakkı yoktur. Yapılan bu bölgede bulunan tüm gemilerin kıyı ve seyir emniyetini tehlikeye atan bir şımarıklıktır. Uluslararası hukukta, iyi niyete, komşuluk ilişkilerine aykırı bu tutumuyla Yunanistan kendi kendini içinden çıkamayacağı bir kaosun içine atmıştır. Bundan sonra bölgede yaşanabilecek her olumsuzluğun tek müsebbibi Yunanistan, tek zarar gören de yine bu ülkenin kendisi olacaktır. Yunanistan’ı Türk donanmasının önüne atanların, yarın yaşanacak bir sıkıntıda asla ortada gözükmeyecekle

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja