Doğu Akdenizde Gerilim Devam Ediyor! Yunanistan Türkiye’yi ABD’ye Şikayet Edecek

Flaş gelişme: Yunanistan ve , için toplanacak

Doğu Akdeniz’de -Atina hattında gerilim devam ederken flaş bir Yunanistan’dan geldi… Yunanistan ve dışişleri bakanlarının cuma günü Viyana’da bir araya geleceği ve Doğu Akdeniz’deki gerilimin masaya yatırılacağı duyuruldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bugün bir yaparak cuma günü kritik bir görüşmenin Viyana’da gerçekleşeceğini duyurdu.

Yunanistanı korkutan o görüntüler

Yapılan açıklamada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile şu an ’da temaslarda bulunan ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’nun Viyana’da bir araya geleceği ve Doğu Akdeniz’deki gerilimi görüşeceği belirtildi.

Oruç Reis’in 23 Ağustos’a kadar bölgede çalışmalarına devam etmesine onay çıkmasıyla birlikte bölgede tansiyon yükselmiş ve Yunanistan diplomatik olarak hem lobi faaliyetlerine hem de saldırgan açıklamalarına ağırlık vermişti.

CUMA GÜNÜ DE TOPLANIYOR
Birliği () Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dış İlişkiler Konseyi’nin acil toplanacağını duyurdu.

Borrell, hesabı ’dan paylaştığı mesajda “Doğu Akdeniz, Belarus cumhurbaşkanlığı seçimi ve Lübnan’daki gelişmeler gibi konuları değerlendireceğiz” dedi.

Yunanistan yönetimi, Türk gemisi Oruç Reis’in açıklarındaki faaliyetleri sebebiyle AB Dış İlişkiler Konseyi’ni acil toplantıya çağırmıştı.  sismik araştırma ve sondaj gemisi Oruç Reis için Doğu Akdeniz’de 23 Ağustos’a kadar geçerli denizcilikte uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan etti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja