Diyanet’ten Çin Aşısı Fetvası

Diyanet’ten Çin’in korona aşısı için flaş fetva. “Haram mı, Helal mi” tartışmasına noktayı koydu

Türkiye’ye ilk partisi bu sabah saatlerinde getirilen Çin’in korona virüs aşısı Sinovac için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan flaş bir fetva geldi. “Domuz proteini varsa haram mı?” sorusuna “Alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda; dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir” yanıtını verildi.Anka’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’de uygulanacak olan Çin’in korona virüs aşısı Sinovac için “Domuz proteini varsa haram mı?” sorusuna yanıt verdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, bu soruya yazılı olarak yanıt verdi.
Diyanet’in yanıtında toplum sağlığı açısından salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımında sakınca olmadığını açıklanarak, “Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda;
İslam âlimlerinin yaygın kanaatine göre, ‘Zaruretler yasakları mubah kılar’ (Mecelle, md. 21) kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir.
Nitekim günümüz fetva kuruluşları da bu doğrultuda görüş beyan etmişlerdir.”
denildi.
Diyanet açıklamasında ‘konunun uzmanlarınca, salgın hastalıkları önlemek için yapılan aşıların muhtemel yan etkilerinin, aşılanmamaktan doğacak sakıncalara nispetle daha az olduğu ifade edildiği’ kaydedilerek,
“Netice olarak kişilerin bağışıklık kazanmasına veya iyileşmesine vesile olacağı tıbben tespit edilen ve alanında uzman hekimlerce tavsiye edilen aşıların içeriğinde dinen yasaklanmış bir madde olsa bile -meşru bir alternatifi olmadığı müddetçe- yaptırılmasında dinen bir sakınca yoktur.” değerlendirmesinde bulunuldu.
Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den getirdiği aşıların ilk partisi bugün Türkiye’ye geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil birçok siyasi aşı yaptıracağını açıkladı ve yurttaşlara da aşı yaptırma çağrısında bulundu. 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja