Devlet Bahçeli: Öcalan Avukatlarıyla Görüşsün

Lideri Öcalan İle İlgili “Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün” Dedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşme yasağına ilişkin kararların kaldırıldığını ve görüşme imkanlarının getirildiğini açıklarken, Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Öcalan’la ilgili, “Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ve PKK Terör Örgütü Lideri Abdullah Öcalan

Adalet Bakanı: Kısıtlama Kaldırıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine ilişkin, “Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu diyerek bu kısıtlama kararlarının kaldırıldığını açıkladı.

“Avrupa Konseyinin Denetimine Açığız”

, Avrupa İşkencenin Önleme Komitesi üyelerini kabulünün ardından gazetecilere açıklamada bulundu, soruları yanıtlayarak heyetle yapılan görüşmeleri anlattı. Adalet Bakanı Gül, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olarak komitenin denetimine, görüşüne açık olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı

Gül, şeffaf bir ülke olan Türkiye’nin, , özgürlükler konusunda da Avrupa Konseyi ve uluslararası sözleşmeler çerçevesindeki her türlü yükümlülüğü yerine getiren ülke olduğuna işaret etti.

“2012’den Bu Yana Mesafeler Katedildi”

İhlallerin yaşanmaması, insan haklarının, özgürlüklerin genişlemesi, korunması anlamında kurumlarla iş birlikleri yapıldığını aktaran Gül, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, ve kötü muameleye sıfır tolerans tanıdıklarını vurguladı.

Gül, bu konuda 2012’den itibaren önemli mesafeler katedildiğini söyledi.

“Uluslararası Kuruluşlar Denetim Yapıyor”

İşkence ve kötü muamele konusunda uluslararası kuruluşların denetimler yaptığına dikkati çeken Gül, bakanlığın, yönetimlerinin hassasiyetini sürdürdüğünün altını çizdi.

Adalet-Hukuk

Gül, “Hiçbir şekilde hiçbir kişinin keyfi tutumunu asla kabul edemeyiz, bu konuda hak ihlaline izin veremeyiz. Bu konularda adli, idari soruşturmalar yapılmakta, varsa ihlaller, kötü, keyfi uygulamalar, gerekli müeyyideler yapılmaktadır.” diye konuştu.

Görüşmenin verimli geçtiğine değinen Gül, bu tür ilişkilerin devamının Türkiye adına faydalı olduğunu belirtti.

“Kanuni Bir Hak”

Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesine ilişkin soru üzerine Gül, hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu anımsattı.

TEROR ORGUTU ELEBASI SANIK ABDULLAH OCALAN

İnfaz Kanunu’nun hükümlülerin avukatlarıyla görüşme hakkını düzenlendiğini bildiren Gül, Kanunda belli riskinin oluşması hallerinde görüşmenin sınırlandırılabileceğine de düzenlediğini anlattı.

“Avukatının görüşmesi de hukuken söz konusu oldu”

Bu sınırlamanın, kısıtlamanın yargının denetimine açık olduğuna dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

“Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkanı da hukuken söz konusu olmuştur.”

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesinin Türkiye’de yaptığı temasların sorulması üzerine Gül, heyetin farklı cezaevlerini ziyaret ettiğini, gidilecek yerleri komitenin belirlediğini dile getirdi.

Abdulhamit Gül, yapılan ziyaretlere ilişkin şunları kaydetti:

“İstanbul, Diyarbakır, Silivri, Şanlıurfa cezaevlerine gidildi, İmralı’ya da gidildi, orayı da ziyaret ettiler. İlgili şahıs, tutuklu, mahkumlarla görüşmeler sağlandı. Genel itibarıyla da daha önceki ziyarete göre olumlu gelişmeler olduğunu da ifade ettiler. Biz , kötü muameleye sıfır tolerans anlayışıyla çıkmış, özgürlükçü, demokrasiyi geliştiren bir anlayışla yola devam edeceğiz. Bu konudaki eleştiri ya da önerileri de dikkatle takip edeceğiz.”

Heyette yer alanların teröristbaşı Öcalan’la görüşüp görüşmediği sorusuna Adalet Bakanı Gül, “İmralı ziyareti oldu.” yanıtını verdi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ne demişti?

MHP Lideri Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesiyle ilgili bir soruya şu yanıtı vermişti: “Bu bir talep meselesidir. Avukatıyla uzun yıllar görüşememesinin ısrarlı bir şeklidir. Bir hanımefendi milletvekilinin cezaevinde 160 günden beri ölüm orucu tutmuş olmasındandır. Böyle bir durum karşısında Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği şekliyle; çözüm sürecini kapsamayan ama avukatının talebine verilen bir cevaptır. Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün.”

Kaynak: Cumhuriyet

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.