Darbeci Adil Öksüz ile Görüştüğü İddia Edilen Recep Kaymakcan’dan Düzeltme Talebi

Darbenin Planlayıcısı Adil Öksüz ile 15 Temmuz gecesi gözaltındayken görüştüğü söylendi ve Recep Kaymakcan’ın Gençlik Spor Bakanlığı’ndaki müşavirlik görevini sürdürdüğü ve danışman unvanıyla devlet üniversitelerinde konferanslar verdiği iddia edilmişti.

Adil Öksüz -  Recep Kaymakcan
Adil Öksüz – Recep Kaymakcan

Recep Kaymakcan İddiayı Yalanlayarak Şu Açıklamayı Yaptı;

1.  Haberde belirtilen 2012 yılında Arnavutlukta FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Beder Üniversitesinde düzenlenen  konferansa katıldığım bilgisi yanlıştır. Bu konferansa kesin olarak katılmadım ve hiçbir ilgim yoktur.

2. Haberde ayrıca firari FETÖ elebaşı Adil Öksüz’ün 15 Temmuz sonrası gözaltındayken benimle telefonla görüştüğü iddia edilmektedir. Bu bilgilerin gerçek olmadığını ve 15 Temmuz sonrası Adil Öksüz’le telefonla görüşmediğimi ve görüşülen kişinin ben olmadığımı açıkça ifade ederim.

3. Aynı haberinizde 2012 tarihli konferansa katılanların zaman içerisinde kamuda yükseltildiği ve bu çerçevede de benim Üniversitesinden Prof. Dr.  olarak KYK genel müdürü olduğum iddia edilmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi 2012 tarihli Arnavutluk’taki konferansa katılmadım. Ayrıca Üniversitesinde de hiçbir zaman öğretim elemanı olarak görev yapmadım.

Cumhuriyet Gazetesinde Yer Alan İddialar İse Şöyle;

’li Belediyelere Ziyaretler Yapıyor, Devlet Üniversitelerinde Konferanslar Veriyor…

Cumhuriyet gazetesi yazarı Seyhan Avşar, Prof. Kaymakcan, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptığını. Cemaat’in Hava Kuvvetleri imamı olduğu iddia edilen ve darbenin planlayıcısı olarak geçen ancak 15 Temmuz’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Adil Öksüz’ünde o dönem o fakültede görevli olduğunu söyledi.

Adil Öksüz ile Birlikte Konferanslara Katıldılar

Kaymakcan, Cemaat’in 2012’de Arnavutluk’ta bulunan Beder Üniversitesi’nde düzenlediği “Beşeri Bilimlerde Manevi Arayışlar” isimli konferansa Öksüz ile katılmıştı. Bu konferansa katılan isimler zaman içinde kamuda veya akademide terfi üstüne terfi alarak hızla yükseldi. Bunların arasında Üniversitesi’nden Prof. Dr. R. Kaymakcan da konferanstan tam bir yıl sonra dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Kaymakcan, 2015 seçimlerimde ’den aday adaylığı gerekçesiyle istifa etmesine kadar bu görevde kaldı. Daha sonra müşavirlik görevini yürüten Kaymakcan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Adil Öksüz ile telefonla konuştuğu ortaya çıktı. Bu nedenle gözaltına alınan Kaymakcan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bakanlıkta Çalışmaya ve Konferans Vermeye Devam Ediyor

Tüm bu gelişmelere karşın FETÖ soruşturmasından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Recep Kaymakcan, Gençlik Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu döneminde de müşavirlik görevini sürdürdü. Kaymakcan’ın Bülent Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Değerler Eğitimi Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldığı, bu konferansta “bakan danışmanı” olarak takdim edildiği öğrenildi. Kaymakcan’ın yurdun dört bir yanında konferasnlara katıldığı da öğrenildi

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja