Cüneyt Çakır Kimdir ? Nereli ? Hayatı ve Kariyeri…

Cüneyt Çakır Kimdir ? Nereli ? Hayatı ve Kariyeri…

Cüneyt Çakır, İstanbul’un Kuzguncuk semtinde 23 Kasım 1976 tarihinde doğmuştur. Babası Serdar Çakır, eski hakem ve MHK eski asbaşkanıdır. Cüneyt Çakır eğitimini Kocaeli Üniversitesi İktisat fakültesinde tamamlamıştır. Cüneyt Çakır, bir yandan başarılı hakemlik kariyerinin yanında sigorta acenteliği sahibidir.

Cüneyt Çakır Kimdir ? Kaç Yaşında ?

Kariyerinde UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Şampiyonasının yer aldığı 5 yarı final hakemliği bulunan Cüneyt Çakır, FIFA’nın atamasıyla Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte hem UEFA Avrupa Şampiyonası ilk FIFA Dünya Kupasında görev alan Doğan Babacandan sonra ikinci Türk hakemidir. Duran ve Ongun, FIFA Dünya Kupasında görev alan ilk yardımcı hakemler olarak kayıtlara geçti. Cüneyt Çakır, ekibiyle birlikte 6 Haziran 2015 de Şampiyonlar Ligi Finalinde Barcelona- Juventus maçını yöneterek Şampiyonlar liginde final yöneten ilk Türk hakem olmuştur.

Cüneyt Çakır’ın Hayatı ve Asıl Mesleği

1976 yılında İstanbul ‘da dünyaya gelen Cüneyt Çakır ‘ın asıl mesleği sigortacılıktır. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Çakır 1.76 boyundadır. Şu anda hakemliğin yanında sigortacılık mesleğiyle de uğraşmaktadır. 10 yaşından 17 yaşına kadar Kartalspor ‘un altyapısında futbol oynadı. 1994 yılında, 17 yaşında hakemliğe ilk adımını attı. 1994 yılında hakemlik kariyerine başlayan Çakır, 1997 yılında C klasman ve 1999 yılında da B klasman hakemi oldu. İlk yönettiği TFF kayıtlarında bulunan maç 18 Ekim 1996 tarihli Beşiktaş A.Ş.- Samsunspor Paf Ligi maçıdır ve 1.yardımcı hakem olarak görev yapmıştır. Üst klasman hakemi kategorisine 2001 yılında yükselirken Süper Lig ‘deki ilk maçına da aynı yıl çıktı.

Cüneyt Çakır Nereli ? Cüneyt Çakır’ın Kariyeri

Süper Lig’deki ilk maçı 29 Eylül 2001 tarihli Malatyaspor – Çaykur Rizespor maçıdır. 17 Mayıs 2014 ‘e kadar profesyonel Türk liglerinde toplam 413 maçta görev almıştır. 2006 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan Cüneyt Çakır, gösterdiği başarıdan dolayı 2007 yılında Avrupanın yetenekli hakemlerinin davet edildiği İsveçli eski hakem Karl Ericson ‘un yönetimindeki Mentör Programı ‘na davet edilmiş ve buradaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından üst düzey müsabakalarda görevlendirildi.

Hakemlik Kariyeri

40 yaşındaki Cüneyt Çakır kariyerinde 100 ‘ün üzerinde uluslararası müsabaka yönetti. Çakır’ın hakemlik kariyerinin satır başları ise şöyle;

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali 2015 – UEFA Şampiyonlar Ligi ‘nde final yöneten ilk Türk hakem.
FIFA Dünya Kupası 2014 Brezilya – 40 yıl aradan sonra Dünya Kupası’nda ilk Türk hakemi ve Yarı Final yöneten ilk hakem.
UEFA EURO 2012 – 2 maç ve Yarı Final – Finalin Dördüncü Hakemi.
FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası 2012 – Final.
UEFA Şampiyonlar Ligi – Yarı Final 2012.
UEFA Avrupa Ligi – Yarı Final 2010-2014.
FIFA U20 Dünya Kupası Kolombiya 2011 – Açılış Maçı ve Yarı Final.
FIFA U20 Dünya Kupası Türkiye 2013 – Açılış Maçı.
UEFA U21 Avrupa Şampiyonası 2009 – Yarı Final.
UEFA U19 Avrupa Şampiyonası 2007. Dünya Kupası Maçları – 2018

Meşhur Hakem Cüneyt Çakır

Cüneyt Çakır en çok eleştiriyi M: United – R. Madrid maçında almıştı. 2013 yılında Şampiyonlar Ligi 2.Tur maçında Cüneyt Çakır erken dakikalarda Luis Nani ‘yi direkt kırmızı kart göstererek oyundan atmış ve Real Madrid maç sonucunda M. United ‘i 1-2 ‘lik skor ile mağlup etmişti. İngiliz basını maçın ardından elenmelerinin tüm sorumlusu olarak Cüneyt Çakır ‘ı göstermiş ve çok büyük tepki göstermişlerdi. Olayların ardından ise UEFA Cüneyt Çakır ‘a destek vermiş ve müsabaka için verilen kararların doğru olduğunu belirtmişlerdi.

Hakemlik Kariyeri

İstanbul bölgesi hakemi olan Cüneyt Çakır Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Şu anda hakemliğin yanında sigortacılık mesleğiyle de uğraşmaktadır. 1994 yılında hakemlik kariyerine başlayan Çakır, 1997 yılında C klasman ve 1999 yılında da B klasman hakemi oldu.İlk yönettiği TFF kayıtlarında bulunan maç 18 Ekim 1996 tarihli Beşiktaş A.Ş.-Samsunspor Paf Ligi maçıdır ve 1.yardımcı hakem olarak görev yapmıştır.

Üst klasman hakemi kategorisine 2001 yılında yükselirken Süper Lig’deki ilk maçına da aynı yıl çıktı. Süper Lig’deki ilk maçı 29 Eylül 2001 tarihli Malatyaspor-Çaykur Rizespor maçıdır.17 Mayıs 2014’e kadar profesyonel Türk liglerinde toplam 413 maçta görev almıştır.Yan hakem,4. hakem ve orta hakem olarak). 2006 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan Cüneyt Çakır, gösterdiği başarıdan dolayı 2007 yılında Avrupanın yetenekli hakemlerinin davet edildiği İsveçli eski hakem Karl-Erik Nilsson’un yönetimindeki Mentör Programı’na davet edilmiş ve buradaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından üst düzey müsabakalarda görevlendirildi.

2007 yılında Avusturya’da düzenlenen 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası finallerine davet edilen Cüneyt Çakır bu turnuvada Fransa-Sırbistan ve İspanya-Portekiz arasında oynanan grup müsabakalarını yönetmiştir.

2009 yılında İsveç’te düzenlenen 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonasında İngiltere-İsveç arasında oynanan ve normal süresi 3-3 biten ve penaltılarla İngiltere’nin kazandığı yarı final müsabakası dahil olmak üzere 3 müsabakada görev almıştır. 2009-10 sezonunda Fulham ile Hamburg arasında oynanan Avrupa Ligi yarı final rövanş maçını yönetmiştir.

2010-11 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında yönettiği Rubin-Barcelona maçıyla hem 10 yıl aradan sonra bir Türk hakem Şampiyonlar Ligi’nde görev almış hem de Çakır, bu ligde Doğan Babacan ve Ahmet Çakar’dan sonra maç yöneten 3. Türk hakemi olmayı başarmıştır. Çakır 16 Haziran 2011’de UEFA tarafından en üst kategori olan UEFA Elit Hakem Kategorisi’ne yükseltildi.

2011 yılında Kolombiya’da düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda görev alan hakem, Portekiz-Fransa yarı final müsabakası, 1 çeyrek final, 3 grup müsabakası olmak üzere toplam 5 müsabakada görev almıştır. 2011-12 sezonunda Barcelona ile Chelsea arasında oynanan Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş mücadelesini yönetmiştir. 2-2 biten karşılaşma sonunda Chelsea finale çıkmıştır. 16 Aralık 2012 tarihinde Brezilya’nın Corinthians ile İngiltere’nin Chelsea takımları arasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalini de yönetmiştir. Cüneyt Çakır ayrıca Türkiye’de gerçekleştirilen 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda da görev aldı. 2014 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde dördüncü hakemlik görevini üstlendi.[4] Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından tarafından gerçekleştirilen “2014 Yılı Dünyanın En İyi Hakemi” listesinde Meksikalı Marco Antonio Rodríguez ile birlikte 13 puan alarak sekizinci sırada yer almıştır.[5] 2015-16 sezonu öncesi Türkiye Futbol Federasyonu Çakır’ın da aralarında bulunduğu 9 hakem ile ilk kez profesyonel sözleşme imzaladı.

Kaynak: Wikipedia, Hürriyet, Yılmaz Özdil, TFF,

Cüneyt Çakır’ın Türkiye Futbol Federasyonu Profili

TFF CÜNEYT ÇAKIR 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.