Cumhuriyet Tarihin En Yüksek Tütün Tüketimi: Kişi Başı 1400 Sigara İçtik

Prof. Dr. Elif Dağlı, “Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketimini yaşadık”

Uluslararası Katılımlı Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi’nin toplantısında konuşan Türk Toraks Derneği Çevre ve Akciğer Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün tüketiminin artışına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tütün – Tütün Ürünleri – Tükiye

Prof. Dr. Elif Dağlı, “Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketimini yaşadık” diyen Dağlı, tütün tüketimi ile mücadelede bakanlıkların ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Katılımlı Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi, ’da gerçekleşti. Bu yıl “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı ” sloganıyla düzenlenen kongrenin toplantısında uzmanlar, alanları ile ilgili önemli konulara değindi.

Toplantıda konuşan Türk Toraks Derneği Çevre ve Akciğer Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, “Cumhuriyet tarihin en yüksek tütün tüketimini yaşadık” diyerek, tütün tüketimi ile ilgili çarpıcı veriler paylaştı.

Tütün ürünlerinin tüketimiyle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Elif Dağlı, ’de sigara tüketiminin arttığını bildirdi.

Sigara Yasağı 2019 – Sigara İçilmez Görseli

“Çok ciddi bir sorunumuz var; Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketimini yaşadık bu yıl. 118,5 milyar sigara tükettik; kişi başına 1400 sigara düşüyor. Bu miktar, 1960’da kayıtlara geçmiş olan en yüksek miktardır. Tütün kontrolünde bu kadar başarımız varken bu hale geldik? ’de yaşanan siyasi ve ekonomik durumlar tütün kontrolünü ihmal etmemize neden oldu gibi görünüyor. Tütün kontrolü çok nankördür. Biraz kafanızı yan tarafa çevirseniz her şey olduğu gibi geri düşer. Tütün endüstrisi çok güçlendi. ’yi bırakmaya niyetleri yok, tekrar vaziyetindeler ve yeni ürünlerle saldırıyorlar.” şeklinde konuşan Dağlı, ısıtılmış tütün ürünlerinin ’de yasal olmayan yollarla satıldığına dikkat çekti. “Isıtılmış tütün ürünlerinin değişik isimleri var. ’ye girmek için ’ı kullanıyorlar. ’tan kaçak yollarla ya da internetten getiriyorlar. Bugün yapılan bir araştırma sunusunda 15 satış sitesi olduğu söylendi. Türkiye’de yasal olmayan ürünün bu postayla alabiliyorsunuz, telefonla sipariş verebiliyorsunuz, motor kuryeler size yasal olmayan ürünü kapınıza getiriyor.” diyen Dağlı, yeni yönetmelikte ısıtılmış tütün ürünlerinin piyasaya girmesine olanak sağlanacağı eleştirisini yaptı.

Kişi Başı 1400 Sigara İçtik

“Türkiye’de tütün kontrolü sorununu Bakanlığı üstlenmişken, Bakanlığı, Maliye Bakanlığı veya Tarım Bakanlığı iş birliği yapmadığı için sıkıntılar yaşıyoruz. Örneğin 2000 ile 2018 yılları arasında tütüne 720 milyon Türk Lirası destek verilmiş vaziyette; üretim hızla artıyor ve üretimi hızla pompalıyoruz. Dolayısıyla çok bütüncül olarak bakmak zorundayız. Çünkü sigarayla nesillerimizi öldürüyoruz. Çok acil sorunlarımız var ama bu sadece sağlıkla çözülmüyor, bütüncül olarak bütün bakanlıkların ortak çalışmasıyla çözülebilir.

Tütün – Tütün Ürünleri

Düz paket için bir kanun çıkarılmıştı sigaralar tek tip pakete girecekti. Son çıkan yönetmeliğin içinde iki tane problem var; bir tanesi standart paket olmadığı için düz paket diyemiyoruz buna, yani düz paket kanununun yönetmeliği düz paketi çıkaramadı. İkincisi de içine bazı maddeler girdi ve bu maddelere ‘yanmak sureti ile tüttürülen tütün’ diye bir tanım getirildi yani yanmayan tütün tanımını da koymuş oldu. Bu da ısıtılan tütün ürünüdür. Isıtılan tütün ürününü Türkiye’ye sokmayacağını sayın cumhurbaşkanı açıklamıştır. Bu yapılırken yönetmeliğin içerisine ısıtılmış tütün ürünü gizlice sokulmuştur. Dolayısıyla burada da bir başka çelişki vardır. Türkiye’de biri görmezken biri başka şeyi yapabiliyor, bakanlıkların ortak çalışması lazım endüstri atakta biz ile ile uğraşırken endüstri gençliğimizi elden götürüyor.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja