Cumhuriyet Gazetesi Tam Zamanlı Çalışıp, Kısa Çalışma Ödeneği Alıyormuş…

Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Miyase İlknur, Cumhuriyet Gazetesi olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyoruz ama çalışanlarımız tam zamanlı çalışıyor dedi. ’de Ayşenur Aslan’ın sorusu üzerine ortaya çıkan olayda “Peki Kısa Çalışıyor musunuz” sorusuna “yok tam zamanlı çalışıyoruz” cevabı verildi.

Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Miyase İlknur, Halk TV’de katıldığı bir programda kısa çalışma ödeneği aldıklarını ama çalışmaya devam ettiklerini belirtti. İlknur, bu açıklamasıyla çalışmalarına rağmen kısa çalışma ödeneğini usulsüz olarak aldıklarını söylemiş oldu. Medya Mahallesi Program sunucusu Ayşenur Aslan, kimsenin kısa çalışma ödeneğinin alınamadığını ifade ederken, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Miyase İlknur, “Müdürüm biz de yararlanıyoruz, kurum olarak, başvurunca alıyoruz.” dedi. Ayşenur Aslan “Peki kısa çalışıyor musunuz, ödenekten yararlanıyorsunuz?” diye sorunca, Miyase İlknur “Yok, tam çalışıyoruz. Kısa çalışmıyoruz, tam çalışıyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesinden

Cumhuriyet Gazetesi ortaya çıkan video ve iddialara karşılık vererek bir yaptı. İşte Cumhuriyet Gazetesinin o açıklaması…

“Kimi medya organlarında Cumhuriyet gazetemizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması ile ilgili kimi yanlış bilgi ve yorumlara yer verilmiştir.

Gazetemiz, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası ile “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde yasal başvuru hakkını kullanmıştır.

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yasal başvurumuzda da herhangi bir usulsüzlük ya da eksiklik de bulunmamaktadır. Şöyle ki;

Kısa çalışma uygulaması, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

İlgili yasal düzenleme kapsamında yapmış olduğumuz başvuru, ilgili kurum tarafından da uygun bulunmuştur.

Çünkü, ’deki birçok işyerinde olduğu gibi, gazetemiz de ı sürecinde, beklenen gelirinin ciddi bir kısmını yitirmiştir. Bu salgından en çok etkilenen sektörlerin başında Türk ı gelmektedir. Türkiye’nin yüksek tirajlı gazeteleri de büyük ekonomik kayba uğramıştır. Bu bir gerçektir.

Aynı süreçte gazetemiz de işgücü kaybı ve ekonomik nedenlerle sayfa sayısını azaltmak, ücretsiz eklerinden (Marmara eki, eki gibi) kimilerinin yayınlarına ara vermek zorunda kalmıştır

Cumhuriyet gazetesinde, dönemi boyunca tam zamanlı çalışma yapılması kesinlikle söz konusu değildir. Gazetemizin çalışanlarının büyük bir bölümü zorunlu olarak “eksik istihdam” edilmiştir.

Dolayısıyla, Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yasal başvurumuzda da herhangi bir usulsüzlük ya da eksiklik bulunmamaktadır.”

Cumhuriyet Gazetesi

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.