Cumhurbaşkanlığı’ndan Arınç ve Çakıcı Yanıtı

Cumhurbaşkanlığı'ndan Çakıcı ve Arınç açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, organize örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın lideri Kılıçdaroğlu'nu tehdit etmesi ve lideri Bahçeli'nin açıklamalarıyla; Bülent Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkında sözlerini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeleri Bülent Arınç ve Cemil Çiçek'in son dönemde adalet üzerine söylemlerinin değişikliğine mi gidiliyor?” yorumlarına sebep olduğunun hatırlatılması üzerine Kalın şunları söyledi:

ERDOĞAN'IN GÖRÜŞLERİ DEĞİL

“Bunların hepsi birebir Cumhurbaşkanımızın adına yapılmış açıklamalar dersek hata yaparız.

Onlar Cumhurbaşkanı adına bir sözcü gibi konuşmuyorlar. Kendi görüşlerini ifade ediyorlar. Bunları Cumhurbaşkanımıza da ifade ediyorlar.

Cumhurbaşkanımız da bunları Yüksek İstişare Kurulu toplantılarında dinliyor. Ama son tahlilde büyük fotoğraf içerisinde bütün bunların istişareleri yapıldıktan sonra politika haline gelmesi Cumhurbaşkanımızın iradesiyle şekillenen bir şey.

Dışarıdan bilmeyenler şöyle düşünüyorlar; ‘Bir kişi, tek adam kendi başına karar veriyor.' Biraz bilseler Cumhurbaşkanımızın çalışma tarzını, inanın böyle cümleler kurmaktan sarfınazar ederler.

Gerçekten çok dinleyen, istişare eden, not alan bir liderden bahsediyoruz. Adalet Bakanını da dinler, İçişleri Bakanını da dinler, Milli Savunma Bakanını da dinler, Dışişleri Bakanını da dinler, danışmanını da dinler ilgili kurumları da dinler. Bir konuya bir kurum ya da şahıs kendi zaviyesinden bakar. Bu kaçınılmaz olarak böyledir. Ama diğer bakış açılarını da dikkate alarak büyük fotoğrafı bir akıl görmezse o zaman hata yaparsınız. Bir yerde güvenlik öne çıkar, bir yerde özgürlük demokrasi denir ama bu sefer ya güvenlik zaafı ortaya çıkar ya demokrasi özgürlük zaafı ortaya çıkar. Bu dengeyi kuracak bir şeyin olması lazım.”

OSMAN KAVALA VE SELAHATTİN DEMİRTAŞ

İbrahim Kalın, iş insanı Osman Kavala ve HDP'li Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk süreleriyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine kendisinin onlar üzerine bir şey söylemesinin doğru olmayacağını ifade eden Kalın, şöyle konuştu:

“Bu iki isim üzerinden tartışmak istemem. Meseleyi sadece bu iki kişinin davasına indirgemek doğru olmaz. Bunlar zaten yargı reformu içerisinde konuşulan konular. Hukukun kendi sistematiği içerisinde de değerlendirmeleri var. Toplumdaki bazı hassasiyetleri de göz ardı etmemek lazım. Yani, diyelim ki Demirtaş meselesini Sayın Arınç bu şekilde konuştuğunda belki kendisi tamamen hukuki açıdan bir mülahazada bulunuyor ama bunu yaşanan siyasi olaylardan bağımsız ele almak mümkün değil. Kobani Olayları, Çukur Olayları, Yasin Börü ve diğer bütün olaylarla birlikte düşündüğünüzde o dönemde HDP'nin ve Demirtaş'ın aldığı tavırları, pozisyonları dikkate aldığınızda toplumun bir kesiminde de başka bir tepki oluşuyor. Burada güvenliği ve toplumun o hassasiyetlerini de dikkate alan bir bakış açısının daha sağlıklı şekilde ortaya konması gerekiyor.”

ÇAKICI DEĞERLENDİRMESİ

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın Genel Başkanı 'na yönelik tehdit ve hakaret içeren paylaşımı ile MHP Genel Başkanı 'nin konuya ilişkin açıklamalarına Cumhurbaşkanlığı'nın yaklaşımının sorulması üzerine Kalın şunları söyledi:

“Savcılık bir başlattı. Hukuki süreç ilerliyor. 'de kimsenin kimseyi bu şekilde tehdit etmesi devleti normları açısından kabul edilebilir bir şey değil. Sayın Kılıçdaroğlu şikayette bulundu. Hukukun kuralları içerisinde ne gerekiyorsa mahkemeler gereğini yapacaklardır.

Sayın Bahçeli'nin Çakıcı'yla eskiye giden tanışıklığının, dostluğunun olması da onun belki bir vefa duygusuyla söylediği bir şey. Orada kişisel ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında bir çatışma olmaması gerekir. Ama burada son tahlilde bir hukuki süreç başladı. Bununla ilgili biz de izleyeceğiz mahkemenin nasıl karar vereceğini.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.