Cumhurbaşkanı Erdoğan; AİHM’in Kararı Bizi Bağlamaz

: AİHM'in Demirtaş kararı bizi bağlamaz

'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen MYK toplantısında AİHM'in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili hak ihlali kararına ilişkin “Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz,” dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre Erdoğan, İnsan Hakları Mahkemesi'nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ilişkin “Tutukluluğu sonlandırın” kararıyla ilgili, şunları söyledi: “AİHM terörle ilgili 'den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz”.

Erdoğan ayrıca toplantıda 100-150 sayfalık kararın çevirisi tamamlandıktan sonra inceleneceği belirtildi.

İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında nihai kararını vererek çinin derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yapmıştı. AİHM ayrıca Türkiye'nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar verdi. Karara ilişkin Demirtaş, “Türkiye'de ve adalet sisteminin bizzat Hükümet eliyle çökertildiğinin tescilidir” demişti.

PARTİ KAPATMA DA GÜNDEME GELDİ

AKP MYK toplantısında parti kapatmalarla ilgili Genel Başkanı 'nin açıklamaları da gündeme geldi. Erdoğan, “En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

AKP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve AKP Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da toplantıda bir sunum yaptı. Toplantıda nedeniyle ertelenen il kongrelerinin Ocak ayı içerisinde tekrar yapılmaya başlanması kararlaştırıldı. Erdoğan'ın da toplantıların bir kısmına katılması planlanıyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.