Cumhurbaşkanı Erdoğan; ABD ve AB’ye Mesaj Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken ABD ve mesajı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Son dönemde S-400, Halkbank davası, Suriye ve Akdeniz nedeniyle gerilen ABD – ilişkilerinde değişim sinyali… “ ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız” diyen Erdoğan, Avrupa’ya da “Geleceğimizi birlikte kurmak istiyoruz” dedi.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin , Afyonkarahisar, Batman ve Siirt 7. Olağan İl Kongrelerinde canlı bağlantı üzerinden konuştu.

Bir süredir konuşmalarında ve hukukta reform sinyali veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikaya yönelik mesajları dikkat çekti.

ABD ve Avrupa Birliği’ne yönelik değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Avrupa Birliği’nden bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilere de değinen Erdoğan, “Hiçbir ülke ve kurumla aramızda siyasetle diplomasiyle diyalogla çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz. Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız. ve İran gibi köklü tarihi münasebetlerimizin bulunduğu ülkeleri asla göz ardı edemeyiz. İslam alemi ve Türk dünyasıyla kimi zaman birlikte kimi zaman ayrı ayrı çok derin ilişkilerimiz var. Dünyadaki bölgesel paktların hemen hepsiyle işbirliğimizi geliştirme arayışındayız” dedi.

“MÜDAHİL OLDUĞUMUZ HER YERDE ÇÖZÜMLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Erdoğan, açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

“Suriye’den Libya’ya kadar müdahil olduğumuz her yerde toprak bütünlüğü ve siyasi birlik temelinde çözümler için çalışıyoruz. Hiç kimsenin bu fotoğraf içinde Türkiye’yi, tamamı yalan veya yanlış olan argümanlarla itham etmeye, tecrit etmeye, tehdit etmeye hakkı yoktur. Biz yaptığımız her işte hakkı, hukuku, adaleti, mazlumları ve mağdurları gözeten bir anlayışla hareket ediyoruz. Ülkemize karşı da aynı hakkaniyetli bakışla yaklaşılmasını bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hukuki altyapımızı geliştirerek, ekonomimizin oturduğu temelleri güçlendirerek, üretimi ve istihdamı artırarak, salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyada kendimize iyi bir yer edinmekte kararlıyız” dedi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.