Çocuklarımız Güvende Mi ?

Okulda, Evde veya Sokakta Çocuklarımız Güvende Mi ?

Bir ülkenin geleceği çocuklardır. Gelecek nesillerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı büyümesi gerekir ki buda ülkemizin selameti açısından oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle çocuklarımızın okulda, evde ve sokaklarda güvende olup olmadığı sadece – babaların değil tüm Türkiye’nin üzerinde durması gereken bir konudur.

https://turkiyemtv.com.tr/wp-content/uploads/2018/12/%C3%A7ocuklar%C4%B1m%C4%B1z-g%C3%BCvende-mi-300x200.jpg

Kaynak: UNICEF

 

Anaokulu öğrencisi minik Efe’nin tuvaletinde lavabonun düşmesi sonrası hayatını kaybetmesi, bahçesinde boğazına kaçması üzerine boğularak ölen kız çocuğumuz, kreşte dayak görüntüleri, tehlikeli araç kullanan ve sabıkalı şoförleri, serviste taciz skandalları ve bunun gibi daha niceleri…

https://turkiyemtv.com.tr/wp-content/uploads/2018/12/okul-servisi-taciz-h%C3%BCrriyet-300x169.jpg

Kaynak:

 

Evde ise tamamen farklı sorunlar baş gösteriyor, içi şiddet gören çocuklar çoğu zaman görmezden geliniyor. Babasından ve annesinden şiddet görmesi neredeyse çoğu insan tarafından kabulleniliyor ve sineye çekiliyor. Fakat olarak bu konuda bilinçli davranarak ALO 183 Sosyal Destek hattını arayarak durumu yetkililere bildirmek gerekiyor. Çünkü o ve babaya ait değil, tüm Türkiye’ye ait ve ruhsal olarak sağlıklı yetişmesi bizim sorumluluğumuzda. Sadece bunlar da değil, yaşanan ev kazaları da çocuklarımızı korumamız gereken unsurlardan bir tanesi. Düdüklü tencereye sıkışan çocuklar, kibritle oynarken yangın çıkartan çocuklar, oyun oynamak isterken yüksekten düşen veya kendine zarar veren çocuklar her gün her akşam haberlerde gördüğümüz konular…

Sokakta oyun oynayan, bisiklet süren veya okula giden çocuklarımız güvende mi ? Hayır, tek başına bir hiç bir zaman güvende değildir. Çocukların belirli bir yaşa gelene ve kendini savunabilecek zihinsel kapasiteye erişinceye kadar hiç bir şekilde yalnız bırakmamalıyız. Küçüklükten itibaren yabancılara yaklaşmaması gerektiğini öğretmeliyiz. Aynı zamanda onları parkta, sokakta veya bahçede yalnız bırakmamalıyız. Bir anlık bir boşluk çocukları hayatından edebiliyor ve yaşam boyu sürecek bir pişmanlığa sebep olabilirken aynı zamanda fırsat bekleyen istismarcılara fırsat verilmiş oluyor.

https://turkiyemtv.com.tr/wp-content/uploads/2018/12/%C3%A7ocu%C4%9Fa-taciz-haber-ayy%C4%B1ld%C4%B1z-300x169.jpg

Peki çocuklarımızı nasıl güvende tutabiliriz ?

  • Okullarımızda devlet desteği çok sınırlı olduğu için öğrenci velilerine büyük görevler düşüyor. Okulun güvenli olup olmadığını bizzat veliler kontrol etmeli ve gerekli önlemlerin alınması doğrultusunda yönetimini uyararak tedbirlerin alınmasını sağlamalı. Aynı zamanda çocuklarına okulda nasıl davranması gerektiğini öğreterek öğretmenlerin gerekli eğitimi vermesinde kolaylık sağlamalıdırlar. Bir sınıfta 30’dan fazla çocuğun olduğunu düşünürsek öğretmenin hepsi ile ayrı ayrı ilgilenmesi ve gözlemlemesi mümkün değildir.
  • Çocuğunuzu yazdırdığınız okul servisinin şoförü ile bizzat tanışın ve gördüğünüz eksiklikleri gerekli mercilere bildiriniz. Özellikle bugünlerde kış lastiği kullanması gereken servislerin çoğunda maalesef kış lastiği bulunmuyor. Rehber öğretmen zorunluluğu bulunmasına rağmen rehber öğretmen bulundurmuyor hatta çocukların kemeri kullanmaması göz ardı ediliyor.
  • Çocuklarınızı kesinlikle yalnız bırakmayın, parkta veya sokakta oyun oynarken sürekli olarak gözlemleyin, akraba dahi olsa sizden başkaları ile yalnız bırakmayın ve başkalarının onun bazı bölgelerine dokunmaması gerektiği, böyle bir durumda size söylemesi gerektiğini tembihleyin. Yakın dahi olasa markete, komşuya veya herhangi bir yere yalnız göndermeyin. Başkalarının evine tek başına gitmeye izin vermeyin.

https://turkiyemtv.com.tr/wp-content/uploads/2018/12/%C3%A7ocuk-bedenime-dokunma-cumhuriyet-300x180.jpg

Kaynak:

Son olarak çocuklarımızın güvenliği için okulda, evde ve sokakta almamız gereken önlemler olduğunu belirtelim. Yetkililerin bu konularla ilgili sorumluluğu bulunduğu gibi bizlerinde ihbar etmek, tedbir almak ve denetlemek gibi bazı sorumluluklarımız olduğunu unutmayalım. Çocuklarımız ülkenin geleceğidir. Geleceğimize sahip çıkalım…

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.