Çocuklarda Diyabet’in Belirtileri Nelerdir? Nasıl tedavi edilmelidir

Çocuklarda Diybet’in Belirtileri Nasıldır? Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarada yetişkinlere nazaran daha kolay ve çabuk anlaşılır.İnsilün eksikliğinin belirtileri çok açık ve nettir. Endokrinoloji ve çocuk hastalıkları uzmanlarına göre; Çok su içme,sık sık idrara çıkma,kilo kaybı,çok yemesine rağmen eğer kilo alamıyorsa,hatta altını ıslatıyorsa bu diyabetin belirtileri olabilir.

https://iasbh.tmgrup.com.tr/0a7451/0/0/0/0/800/481?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/02/14/cocuklarda-diyabet-nasil-anlasilir-1518599600580.jpg&mw=500

Çocuklarda diyabet yetişkinlere oranla daha az görülür.Çocuklarada

diyabetin en önemli nedeni insülin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Çocuklarda diyabetin yüzde 90’ı Tip 1 diyabet yani insülinin eksik olması.Çocuklardaki insülin eksikliğinin giderilmesi diyabetin erken teşhisi sonucu tedaviye uyulduğu takdirde korkulacak bir durum yoktur.Diğer arkadaşları gibi her türlü etkinliklerde yer alabilirler.

Dikkatli anne ve babalar teşhisi kendileri koyabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz belirtileri dikkate alan anne ve babalar bu teşhisi rahatlıkla koyabilirler. ’de yaklaşık 20 bin diyabetli hasta olduğunu biliyormusunuz? Tip1 diyabetin belli bir nedeni yoktur.Dünyada giderek artıyor.Bir şekilde insülin yapan hücreler kendi kendine azalıyor.kalıcı bir insülin eksikliği meydana geliyor.Kesin bir neden yok.Çevresel ve genetik nedenlerle diyabet olduğu söyleniyor.Çocuğu diyabet olan ailelere önerimiz,bu işi çok iyi bir şekilde öğrenmeler.Diyabette önleme yok. Bunu bilmeliler.Bu nedenle insülin tedavisini kabul etmeleri ve bununla nasıl yaşanılması gerektiğini öğrenip uygulamaları gerekir.Bol bol Spor yaparak kan şekeri seviyesinin yükseleceğini bilmelidirler.

Çocuklarda diyabet tedavisi nasıl yapılıyor? Tip 1 ve Tip 2 diyabetin tedavisine yaklaşımda bir fark var mı?

Çocuklarda şeker hastalığı bir kez oluşunca yaşam boyu sürer. Yani Tip 1 diyabet iyileştirilebilen bir hastalık değildir. Bununla birlikte bu çocukların ihtiyacı olan insülin deri altına enjeksiyonla verilebilir ve bu şekilde normale yakın bir yaşam sürdürebilirler. İnsülin yanında beslenme düzenlenmesi, düzenli egzersiz de önemlidir. Diyabet tedavisinde temel amaç artık otomatik olarak ayarlanamayan kan şekerini çocukların kendilerinin ayarlamaları, yani bir tür artık çalışmayan pankreaslarının görevlerini kendilerinin yapmasıdır. Bunun için günde en az 4 kez kan şekerlerine bakmaları, bu ölçümleri yorumlamaları ve buna göre insülin dozlarına karar vermeleri gerekir.

Diyabet tedavisine uyum gösteren çocukların yaşamı ve gelişimleri normal bir şekilde sürmektedir. Günümüzde bilgiye dayanan esnek diyabet tedavisi uygulanmaktadır ve bilinçli diyabetlilerin yaşamında önemli bir kısıtlama olmaz. Bununla birlikte diyabetli çocukların insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzenleri vardır ve eskisi gibi şekerden zengin besinleri gelişigüzel tüketmemeleri gerekir. Belki de yaşamlarında tek kısıtlılık şekerli besinleri eskisi gibi düşünmeden yemekten vazgeçmeleridir.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.