Çocuk Gelin Rezaletine Af İddiaları

’nin gündeme getirdiği ve vatandaşın tepkilerinin ardından rafa kaldırılan yaşta evlenmeye yönelik verilen cezalara af getirilmesinin gündeme alındığı iddia edildi.

 

Edinilen bilgilere göre yönetimi,  erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için  teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtiliyor.

Daha önce de benzer bir tasarısı üzerinde çalışan ve kamuoyunun tepkisi ve muhalefetin karşı çıkması nedeniyle geri adım atan AKP, 31 Mart seçimlerinden önce erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi gündeme getirmeyi planlıyor.

Verilen cezalarla mağduriyet yaşandığını algısıyla gündeme getirilen yasa teklifine göre af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Cebir, şiddet, yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacağı belirtilirken, mağdur durumda olan gelinlerin yine tehdit yoluyla susturulmasının önüne nasıl geçileceği ise akıllarda soru işareti yaratmaya devam ediyor.

Öte yandan AKP’li kurmayların aksine, toplumda böyle bir yasanın çıkarılması ileriye yönelik “Erken yaşta evlilikleri özendirici” bir algı oluşturacağı korkusu yaratıyor.

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.