Çocuk Gelin Rezaletine Af İddiaları

’nin gündeme getirdiği ve vatandaşın tepkilerinin ardından rafa kaldırılan çocuk yaşta evlenmeye yönelik verilen cezalara getirilmesinin gündeme alındığı edildi.

 

Edinilen bilgilere göre yönetimi,  erken yaşta evliliklerden kaynaklanan affedilmesi için yasa teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin kapsamına gireceği .

Daha önce de benzer bir yasa tasarısı üzerinde çalışan ve kamuoyunun tepkisi ve muhalefetin karşı çıkması nedeniyle geri adım atan AKP, 31 Mart seçimlerinden önce erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi tekrar gündeme getirmeyi planlıyor.

Verilen cezalarla mağduriyet yaşandığını algısıyla tekrar gündeme getirilen yasa teklifine göre af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak etmesi şartı aranacak. Cebir, şiddet, yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacağı belirtilirken, mağdur durumda olan çocuk gelinlerin yine yoluyla susturulmasının önüne nasıl geçileceği ise akıllarda soru işareti yaratmaya .

Öte yandan AKP’li kurmayların aksine, toplumda böyle bir yasanın çıkarılması ileriye yönelik “Erken yaşta evlilikleri özendirici” bir algı oluşturacağı korkusu yaratıyor.

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.