Cildimizi Koruyan Besinler Nelerdir?

Cildi koruyan besinler

1

undefined

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömür Karamahmut, sağlıksız beslenmenin kilo aldırıp; ve karaciğerin yanı sıra cilde de zarar verdiğini belirtti, cilde iyi gelen besinleri sıraladı.

2

undefined

Balık: Yağlı balıklar (Somon, uskumru ringa balığı gibi), Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 sağlığını korumada çok önemlidir. Omega-3 yağ asitleri cildin , yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Yetersiz Omega-3 alımı kuru bir cilde sebebiyet verebilir. Aynı zamanda balıklar E vitamininden zengindir. E vitamini ise cildin serbest radikallerden korunmasını sağlayan önemli bir antioksidandır.

3

undefined

Avokado: Esansiyel yağlardan, E vitamini ve C vitamini yönünden zengindir. C vitamini kolajen yapımına yardımcı olarak cildin güzel görünmesinde rol oynar. Kolajenler cildin dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlayan ana proteinlerdir.

4

undefined

Ceviz: Omega asitlerinden zengindir. Bunun dışında demir, E vitamini, C vitamini ve selenyum içerir. Cildin düzgün fonksiyonlar sağlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

5

undefined

Tatlı patates: Beta-karoten ve pro-vitamin A içerir. Bu antioksidanlar, cildi güneş ışınlarına ve güneş yanıklarına karşı korur.

6

undefined

Brokoli: sağlığı için gerekli önemli vitamin ve mineralleri, demir, A vitamini, C vitamini içerir. Brokoli aynı zamanda sulforafan bileşimi içerir. Aynı zamanda cildin zararlı güneş ışınlarından korunmasını sağlar.

7

undefined

Kış mevsiminde kaloriferli ortamlar cildi kuruturken, terlemediğimiz için su tüketimi de azalır. Ancak cildimiz esnekliğini koruyabilmek için neme ihtiyaç duyar. Az miktarda da olsa dehidrasyon (sıvı eksikliği) cildinizin kurumasına, renginin solmasına ve yorgun görünmenize yol açar. Günde 6-8 bardak su içmelisiniz. Bu nedenle suyu kışın da yanınızdan eksik etmeyin.

8

undefined

Sürekli kilo vermek ve sonra almak cildimiz için zararlıdır. Sürekli ve ani kilo değişimleri cildinizde sarkma ve kırışıklıklara olabilir. Sıkı ve şok diyetler aynı zamanda gerekli vitamin ve mineraller bakımından da eksiklikler içerebilir bu da cildinizin beslenmesi için gerekli mikro besinlere ulaşamamasına ve canlılığını kaybetmesine yol açar.

Son güncelleme 05:35 | 1 Şubat

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.