CHP’den MB’nin Faiz Kararına İlk Tepki: Endişeliyiz…!

Genel Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Merkez Bankasının artırım kararının, ekonomide ani bir durgunluk yaratmasından ve bunun sonucunda iflaslar ve işten çıkarmalar yaşanmasından endişe duyduklarını belirtti…!

 Genel Yardımcısı Aykut Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı ’ın TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Yüksek faizi düşürelim” dediğini aktardı.

Merkez Bankasının bunun ardından  artırım kararını açıklamasının, “siyasi bir ” olduğunu öne süren Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı:

 “Tiyatronun kötü polisi 

“Bu sayede Erdoğan faiz artışının siyasi sorumluluğunu Merkez Bankasıüzerine yıkmaya çalışırken, tiyatronun kötü polisi , Erdoğan’dan bağımsız olarak faiz artırmış görüntüsü vermeye çalışıyor. Bu samimiyetsiz tiyatrodan ekonomisine bir hayır gelmez. Merkez Bankasının aldığı bu şok faiz artırımının kaçınılmaz sonucunun, ekonomide ani bir durgunluk ve bu durgunluğun sonucu iflaslar ve işten çıkarmalar olmasından endişe ediyoruz. Üstelik bu çadır tiyatrosunun kur artışını durduramama riskini hatırlatıyoruz. Bu şok faiz artışına rağmen kurunda anlamlı gerileme olmazsa işte o zaman ekonomik bir felaketle karşılaşabiliriz.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile dövizle yapılan sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesine de değinen Erdoğdu, “Milli paranın itibarı, sözleşmelerini yasaklayarak değil fiyat istikrarı sağlanarak korunur.” ifadelerini kullandı.

 “Yangının üzerine benzin döküyor”

Merkez Bankasının, fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu kontrol altına almak için bütün araçları tam ve zamanında kullanabilmesi gerektiğini belirten Erdoğdu, iktidarın, hem Merkez Bankasının bağımsızlığını, hem de seçim kazanmak için mali disiplini ayaklar altına aldığını öne sürdü.

Milli paranın itibarının kaybolması ve gelecek değerinin belirsizleşmesi sonucu, ticari sözleşmelerin döviz üzerinden yapılarak “dolarizasyon sürecinin” başladığına dikkati çeken Aykut Erdoğdu, “Hükümetin dolarizasyonla mücadele yöntemi, döviz üzerinden veya dövize endeksli sözleşmeleri yasaklamak. Milli paramıza değer ve istikrar kazandırmak için para ve maliye politikalarında gerekli önlemleri alamayan , yasakçı bir anlayışla kriz yangınının üzerine benzin döküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.