CHP’de Kan Değişimi İçin Kurultay Süreci Başlıyor

’de kurultay süreci başlıyor

’nin gelecek dönem siyasi rotasına yön verecek yeni kadroların belirleneceği kurultay süreci, mahalle delegeleri seçimleriyle başlıyor. Kurultay sürecinde yarın ilk oyların kullanılacağı mahalle delegeleri seçimlerinin 1 Aralık’a kadar sürmesi planlanıyor. ’nin de delegelerin imza toplaması durumunda Kılıçdaroğlu’na rakip olabileceği ifade ediliyor

CHP’nin gelecek dönem siyasi rotasına yön verecek yeni kadroların belirleneceği kurultay süreci, mahalle delegeleri seçimleriyle başlıyor. Merkez Yönetim Kurulu’nca (MYK) belirlenen 37. Olağan Kurultay takvimi doğrultusunda partililer, yarın mahalle delegelerini belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Kurultay sürecinde ilk oyların kullanılacağı mahalle delegeleri seçimlerinin 1 Aralık’a kadar sürmesi planlanıyor. CHP’de 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında ise il kongreleri gerçekleştirilecek. Ana muhalefet partisinin büyük kurultayının ise gelecek yılın nisan ayı ortalarında yapılması öngörülüyor.

‘CHP’Yİ İKTİDARA GÖTÜRECEK SÜREÇ’

Yerel seçimlerde elde edilen sonuçların ardından gözünü 2023’te yapılacak seçimlere çeviren CHP, bu kurultaya ayrı bir önem veriyor. Parti içinde “CHP’yi iktidara götürecek kadroların belirleneceği süreç” olarak görülen kurultay için başta genel merkez olmak üzere parti örgütlerinde yoğun bir çalışma yapılıyor. Büyük kurultayda, “yerel sonuçlarının mimarı” olarak görülen Genel Başkan ’nun tek aday olması bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU GÜVEN TAZELEMEYİ PLANLIYOR

, CHP’nin genel başkanlık koltuğuna 2010’da, dönemin CHP Genel Başkanı ’ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultay’da seçildi. Bugüne kadar 4’ü olağanüstü, 3’ü olağan olmak üzere toplam 7 kurultaydan zaferle çıkan Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay’da da güven tazelemeyi planlıyor.

İNCE, KILIÇDAROĞLU’NA RAKİP OLACAK MI?

CHP’nin 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan ’nin de delegelerin imza toplaması durumunda Kılıçdaroğlu’na rakip olabileceği ifade ediliyor. İnce, daha önce yaptığı açıklamalarda “hem CHP Genel Başkanı hem de partinin 2023’teki Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini” söylemişti.

PM VE MYK’DA DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR

Gazi Mustafa Kemal ’ün kurduğu CHP’nin ilk kongresi, Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Kongresi (4-11 Eylül 1919) olarak kabul ediliyor. Parti, ilk olağanüstü kurultayını ise ’ün vefatı üzerine 26 Aralık 1938’de yaptı. Kurultayda, “değişmez genel başkanlığa” seçilen İsmet İnönü, yaklaşık 33 yıl bu görevi sürdürdü.

CHP’de İnönü’nün ardından Bülent , Hikmet Çetin, Altan Öymen ve genel başkanlık koltuğuna oturdu. Kılıçdaroğlu, partinin 7. genel başkanı olarak görevine devam ediyor. Partide yaklaşık 22 ayda bir gerçekleşen olağan veya olağanüstü kurultaylarda, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) değişiklikler oluyor. (AA)

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.