Buzdan Enstrümanlarla Konser Verdiler

Müzisyen , “Buza saygılı davranmazsanız kırılır” dedi.

Greenpeace’in “Okyanusları Koru” kampanyası kapsamında bir grup müzisyen Kuzey Kutbu’nda verdi. Müzisyen , “Buza saygılı davranmazsanız kırılır” dedi.

Buzdan Enstrümanlarla Verdiler

Kuzey Kutbu’nda buzdan yaptıkları enstrümanlarla “ Hatıraları” adlı parçayı çalan müzisyenler, eksi 12 derecede çan, korno, çello ve perküsyon ritimleri eşliğinde dünyaya şu mesajı iletti:

“Okyanuslarımızın en az yüzde 30’unu 2030 yılına kadar korumalıyız. Zira bilim insanları vahşi yaşamı korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için 2030 yılına kadar okyanuslarımızın en az yüzde 30’unun koruma alanları kapsamına alınması gerektiğini söylüyor.”

Rekor seviyede kaybı yaşandı

Konseri gerçekleştiren müzisyenlerden Terje Isungset şöyle konuştu: “Buza saygılı davranmazsanız kırılır. Doğaya da aynı saygıyla yaklaşmalıyız.”

Buzdan Enstrümanlar

Kuzey Kutbu, bu yıl rekor seviyede kaybı yaşadı ve Nisan ayında sıcaklık ortalamanın 8 derece üzerindeydi.

Greenpeace, “Okyanusları Koru” kampanyası kapsamında okyanusların karşı karşıya kaldığı tehditlere dikkat çekmek ve güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması imzalanmasını sağlamak için Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na 1 yıl sürecek bir keşif gezisine çıktı.

Bu yolculuğun ilk ayağında Greenpeace’in Esperanza ve Arctic Sunrise gemileri Kuzey Kutbu’na giderek iklim değişikliği, aşırı avlanma ve plastik kirliliğine dikkat çekti.

‘Bilim net: Okyunuslar krizde ve korumalıyız’

Greenpeace Nordik Okyanuslar Kampanya Sorumlusu Halvard Raavand şöyle konuştu:

“Kuzey Buz Denizi’ndeki buz kaybına dikkat çekiyoruz çünkü sadece Kuzey Kutbu’nda değil, tüm gezegende okyanus koruma alanlarına ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermek istiyoruz.

“Hükümetler, Birleşmiş Milletler’de okyanus koruma alanları oluşturulmasını sağlayacak bir Küresel Okyanus Anlaşması üzerinde çalışıyor. Bu anlaşma iklim değişikliğine karşı sağlıklı okyanuslar yaratmak için eşsiz bir fırsat. Bilim bu konuda net: Okyanuslarımız krizde ve onları korumalıyız.”

Halvard Raavand

İşte O

Küresel Okyanus Anlaşması çağrısı

Küresel Okyanus Anlaşması: 10 yıldan uzun süredir hükümetler, ulusal sınırların dışında kalan okyanus yaşamının korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için BM bünyesinde resmi olmayan çalışma grupları ile görüşmeler yapıyordu.

Greenpeace de dahil olmak üzere pek çok sivil örgütünün baskısı sonucunda Ocak 2015’te hükümetler tarihi bir karar aldı. Hükümetler ulusal sınırların ötesindeki yaşamının biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için yasal olarak bağlayıcı yeni bir uluslararası anlaşmanın (Küresel Okyanus Anlaşması) görüşmelerine başlanacağını duyurdu.

Eylül 2018’de başlayan bu görüşmelerin üçüncüsü Ağustos ’da New York’ta yapılacak, sürecin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor. Sağlam bir Küresel Okyanus Anlaşması, “okyanus koruma alanlarının” oluşturulmasını sağlayarak okyanusları zararlı faaliyetlerinden uzak tutabilir.

Kaynak: Bianet

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.