Bugün CHP’de Büyük Gün! İşte Kurultay Programı

’de kurultay heyecanı! İşte program

’nin 37. Olağan Kurultayı bugün ve yarın Bilkent Odeon Gösteri ve Merkezi’nde “İktidar kurultayı” başlığı altında gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da başlayacak kurultayda bugün genel başkanlık seçimi yapılacak.

CHP'de kurultay heyecanı! İşte program

CHP’de şubat ayında yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 37. Olağan Kurultay bugün ve yarın Bilkent Odeon Gösteri ve Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

KURULTAY PROGRAMI

Saat 10.00’da başlayacak kurultayda CHP lideri ’nun salonda yerini almasıyla birlikte, önce ekranda eski genel başkanların mesajlarını içeren video yayınlanacak. 

https://i.haberglobal.com.tr/storage/icerik/2020/07/25/chp-de-kurultay-heyecani-iste-program_5f1bcd7b587be.jpg

Ardından da Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin bir video gösterilecek. Kurultay’ın açılış konuşmasını Kılıçdaroğlu yapacak.

Kurultayda bir manifesto yayımlanacak.  CHP Genel Başkanı ’nun açıklayacağı manifesto ile parlamenter sistemi merkeze alan yeni Anayasa, ifade ve özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularında CHP’nin izleyeceği yol haritasının kamuoyuna açıklanması bekleniyor. 

YOĞUN PANDEMİ ÖNLEMİ

CHP’nin bugün yapılacak olan kurultayı, yoğun önlemleri altında gerçekleşiyor. kurultayda oturma düzeni, koşullarına uygun olarak, arada bir koltuk boş bırakılarak gerçekleştiriliyor. Odeon’un onlarca giriş kapısının her birinin önünde dezenfektan kioskları konuşlandırılmış durumda.

Kurultay için alınan önlemler sadece pandemiye yönelik değil. Güvenlik konusunda da çok ciddi önlemler alınmış durumda.
Salona giren herkes tek tek aranarak içeri alınıyor. Kurultay’ın olduğu salonun kapısına bile gelebilmek için üç ayrı noktasından geçiliyor. Kimliği olmayanlar içeri alınmıyor.

DİVAN BAŞKANI ÇERÇİOĞLU

Kurultay’da divan başkanlığını da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun üstlenmesi bekleniyor.  Kılıçdaroğlu dışında genel başkanlık için Aytuğ Atıcı, Tolga Yarman ve İlhan Cihaner de adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor. Kılıçdaroğlu için adaylık imzalarını CHP İl Başkanları verecekler.

BİN 356 DELEGE OY KULLANACAK

CHP kurultayında bin 356 delege oy kullanacak. Genel Başkan adaylarının konuşmalarının ardından genel başkan seçimine geçilecek. Sandıklar, konuşmaların yapılacağı Odeon’un bahçesinde kurulan dev çadırlar içinde yer alacak. Konuşmaları dinleyen delegeler, Odeon’dan çıkarak oylarını kullanacaklar. Kurultayda oy verme işlemi için 44 sandık ve 132 kabin oluşturuldu. Her sandığa 31, her kabine de 10 kişi olacak şekilde düzenleme yapıldı.

PARTİ MECLİSİ ADAYLIĞI GENEL BAŞKAN SEÇİMİNDEN SONRA

Parti Meclisi’ne aday olmak isteyenler ise, başvurularını ilk gün, genel başkanlık seçiminin tamamlanmasının ardından saat 17.00-19,30 saatleri arasında ya da ikinci gün 08.30-10.00 arasında, Odeon’un bahçesinde oluşturulacak özel PM adaylık başvuru bankolarına yapacaklar.
PM adayı olabilmek için yeni tüzük gereği 10 delegenin imzası gerekiyor. Gerekli imzayı bulanlar, başvurularını kabul bankosuna iletecekler.

KILIÇDAROĞLU’NUN ANAHTAR LİSTESİ 70 İLA 75 KİŞİ

10 delegenin imzasını alabilmiş tüm adayların isimleri “çarşaf listede” yer alacak. Delegeler Parti Meclisi için 52 kişiyi bu çarşaf listeden seçecekler. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 70 ila 75 kişilik bir “anahtar liste” oluşturması bekleniyor. Muhalif grupların da güç birliği yaparak, ortak bir anahtar liste oluşturacakları kulislere yansımış durumda.

Kurultay’da PM için çarşaf listeden yapılacak 52 kişilik dışında, 8 kişilik Kurulu da ayrı bir liste üzerinden seçilecek.
Kurulu için Genel Başkan’ın hazırladığı 12 kişilik bir aday listesi olacak ve delegeler 8 kurulu üyesini bu 12 kişilik listeden seçecekler. PM, çarşaf listeden çıkacak 52 kişi ile, Kurulu listesinden çıkacak 8 kişinin toplamı olan 60 kişiden oluşacak.

İŞTE CHP’NİN KURULTAY ŞARKISI:

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja