Bugün Ayasofya’da İlk Cuma Namazı Kılınacak

Ayasofya’da ilk cuma: Sabah namazı için gelenler içeri alınmadı

Açılış için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne akşam saatlerinde gelmeye başlayan vatandaşların, sosyal mesafeye dikkat etmeden ve maskesiz bir şekilde oturdukları görüldü.

Ayasofya, tartışmalar eşliğinde 86 yıl sonra yeniden cami olarak ibadete açılıyor. Bugün kılınacak namaz öncesi gece saatlerinde güvenlik önemleri kapsamında ibadete açılan yapının önü ve çevresinden uzaklaştırılan kalabalık, geceyi caminin çevresinde geçirdi. Sabah namazı için Ayasofya’ya girmeye çalışanlar ise içeri alınmadı. Açılış saatinden önce bariyerlerini aşan bir grup, Ayasofya’ya doğru koştu.

İnsanlık tarihinin en önemli kültürel miraslarından olan ve İslamiyet’in doğuşundan önce inşa edilen Ayasofya, tartışmalar eşliğinde bugün cami olarak ibadete açılıyor.

Danıştay kararının ve ’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın imzasıyla yapının yönetiminin laiklik ilkesini zedeleyecek şekilde Diyanet’e devredilmesinin ardından 86 yıl aradan sonra bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılacak olan “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi”ne hazırlıklar ve güvenlik önlemleri kapsamında girişler kapatıldı.

Sabah namazı için gelenler bölgeye alınmayınca yoğunluk oluşturdu.

Ellerinde seccadelerle gelenler caminin bulunduğu bölgedeki güvenlik noktalarında durduruldu. Bunun üzerine bazı kişiler başka camilere giderken, bazıları ise güvenlik noktalarında namaz kıldı.

Ayasofya’ya girmek isteyenler, Çemberlitaş yönünde bariyerleri aşıp koşarak Ayasofya’ya ilerledi.

ayasofya-da-ilk-cuma-sabah-namazi-icin-gelenler-iceri-alinmadi-760388-1.

Namaz kılınacak alanlara girişler 10.00’dan itibaren başlayacak. Giriş noktalarında, ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılacak. Bu kapsamda alanda kurulacak 17 noktasında 736 personeli, 1’i helikopter ambulans olmak üzere 101 ambulans görev yapacak.

DIŞ BASINDAN YOĞUN İLGİ

Ayasofya’da kılınacak ilk namaza yerli ve yabancı çok sayıda mensubu yoğun ilgi gösteriyor.

Çok sayıda mensubu sabahın erken saatlerinden itibaren akredite olmak için akredite noktasına geldi. Burada işlemleri tamamlanan mensupları minibüslerle alana götürüldü.

ayasofya-da-ilk-cuma-sabah-namazi-icin-gelenler-iceri-alinmadi-760394-1.

METRO SEFERLERİ DEVAM EDİYOR

Ayasofya’nın ibadete açılışı dolayısıyla Tarihi Yarımada’da Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden Tarihi Yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü dün akşam 20.00’den itibaren trafiğe kapatıldı.

Avrasya Tüneli açık olacak, deniz, metro ve Marmaray seferleri devam edecek.

BAKAN KOCA’DAN UYARI

Bakanı boyunca toplanacak en büyük kalabalığın Ayasofya’da olacağını belirtirken corona virüsü ve mesafe uyarısında bulundu.

Bakan Koca Ayasofya’da bugün kılınacak Cuma namazına ilişkin hesabından paylaşımda bulundu.

Koca, “Ayasofya’da kılınacak Cuma namazında, tarihi anı yaşama heyecanıyla, halkımızın tedbirleri terk etmeyeceğini umuyoruz. Şu ana kadar ulaşılan bilgiler boyunca en büyük kalabalığın Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında oluşacağını gösteriyor. Tedbirli cumaları örnek alalım” ifadelerini kullandı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja