Bu Nasıl Sosyal Mesafe?Eski Tas Eski Tarak

Nasıl Olacak Bu Sosyal Mesafe…

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme takviminin hayata geçmesi ile birlikte korona virüs salgını nedeniyle aylardır evlerinde olan vatandaşlar sokaklara döküldü. Kentte hayatın hızlı bir şekilde normale döndüğü gözlemlenirken, bazı mekanlarda sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı görüldü.

Milliyet gazetesinden Cihat Arslan’ın haberine göre, korona virüs salgınının başladığı günden bu yana ’de vakaların yarısından fazlasına rastlanan İstanbul’da, hayat çok çabuk normale döndü.

Tüm ’de 1 Haziran’da yeni normal hayata geçişle birlikte 16 milyon nüfuslu megakentte yaşayan İstanbullular öncesi günlerine dönmeye başladı.

Normal hayata geçişte korona virüs salgınının ikinci dalgasının önüne geçilmesi için önlem olarak sosyal mesafenin önemi artsa da İstanbul’un bazı ilçelerindeki yoğunluğu kilometrekarede 40 bin kişiyi geçiyor.

5edb111955427f12d07a4749.jpg

Yüzölçümü açısından İstanbul’da kilometrekareye ortalama 2 bin 841 kişi düşerken, en yoğun ilçeler Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bağcılar ve Bayrampaşa olarak sıralanıyor.

Bu ilçeler arasında ise en çok dikkat çeken ise 7 kilometrekarelik yüzölçümü ve 289 bin nüfusu ile Güngören. İstanbul’un yüzölçümü açısından en küçük ilçesi olan Güngören, kilometrekareye düşen insan sayısında ise en fazla nüfusa sahip ilçe. Güngören’de kilometrekareye 41 bin 348 kişinin düştüğü

5edb111e55427f12d07a4768.jpg

YASAKLILAR SOKAKTA 

ilçenin en kalabalık yeri olan Menderes Kapalı Yol Caddesi’nde öncesi dönemdeki gibi iğne atılsa yere düşmeyecek kadar yoğun. Sıcak havanın da etkisiyle kendini sokağa atanlar sosyal mesafe tanımamış. Sokağa çıkma kısıtlamaları bulunan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı çocuklar ise caddede ve ilçede çokça göze çarpıyor.

Zabıtaların uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar, sosyal mesafe ve maske takma kuralını da çoğunlukla uygulamıyor. Esnafların dikkati, maske ve mesafeden çok işlerin düzelmesine yönelik.

5edb111b55427f12d07a4754.jpg

MASADA DÖRT KİŞİ 

Ara sokakları boş olan ilçenin özellikle anayol, kaldırım ve Merter Tekstil Merkezi’ne yakın bölgelerinde sosyal mesafeye dikkat etmeyen yoğunluğu daha da artıyor. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla açılan kafe ve restoranlarda da durum aynı.

Açık olan bir restoranda normalde iki kişinin oturması gereken masada 4 kişilik arkadaş grubu var.

Restoranın sahibi bu görüntüyü, “Bir masaya tek kişi oturtarak durumu nasıl yürütelim. Müşteri yan yana oturmak istiyor. Nasıl engel olalım? Aynı aileyi de masada ayıracak değiliz” diye açıklıyor. Bazı restoranlarda ise sosyal mesafe kuralına uyuluyor.

SALGIN BİTMİŞ GİBİ 

Akıncılar bölgesinde ise bulunan bir kahvehanenin dikkat çeken tarafı ise 10-15 metrekarelik alanında en az 20 kişinin oturması.

Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ve maskeleri sadece çenelerinin altında süs olarak takan kahvedeki vatandaşların Türkiye’de korona virüs salgını bitmiş gibi rahatça dip dipe oturmaları gözlendi.

Bu kadar küçük bir alanda oturmaları ile ilgili konuşan kahvedeki vatandaşlar, “Ne yapalım yeni normale döndük. Kahvenin içi biraz dolu ama yapacak birşey yok. Zaten ne okey, ne kağıt oyunu oynayabiliyoruz. Maskeyi çıkardık, çıkarmasak çayı nasıl içeceğiz” ifadelerini kullandı.

EN KALABALIK 5 İLÇE 

İstanbul’da kilometrekareye göre en fazla insan sayısı düşen 5 ilçe şöyle: Güngören: 41 bin 348, Gaziosmanpaşa: 40 bin 996, Bahçelievler: 35 bin 944, Bağcılar: 32 bin 396, Bayrampaşa: 30 bin 526.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja